Politika Zahraničné Top

Zeman jednou vetou rozzúril celú Ukrajinu: Ničomník a alkoholik!

PRAHA – Český prezident Miloš Zeman našiel ďalší spôsob, ako sa spoľahlivo znemožniť. Počas svojho utorkového vystúpenia pred Parlamentným zhromaždením Rady Európy nahneval výrokmi o Kryme do takej miery, že to musel hasiť český premiér Bohuslav Sobotka.

Zeman označil sankcie, ktoré Európska únia a USA uvalili na Rusko, za nefunkčné a za stratégiu, pri ktorej prehávajú obe strany. Samotnú anexiu Krymu označil za „fait accompli”, čiže hotovú vec. Nepomohli už ani slová o možných ruských kompenzáciách v prospech Ukrajiny – jeho slová pobúrili, pričom Ukrajinci ich označili za škandalózne.

Hotová vec, tvrdí

„Viete, Krym je anexia bez akejkoľvek pochybnosti. Je to hotová vec. Čo teda urobiť?” povedal Zeman a dodal, že si myslí, že ako kompenzácia by mohli poslúžiť peniaze či prírodné zdroje ako ropu či zemný plyn. Tým by chcel zabrániť pokračovaniu konfliktu v Európe.

Šéfka ukrajinskej delegácie Iryna Herščenková tento prejav označila za vrchol cynizmu, pričom podľa agentúry Unian dodala, že Ukrajina rozhodne nebude predávať svojich občanov, územie, zvrchovanosť, česť a dôstojnosť.

Darebák a alkoholik

Nahnevaní boli aj ďalší ukrajinskí zákonodarcovia. Poslanec Leonid Emec označil Zemana za „darebáka, ničomníka a alkoholika”, ktorý odignoroval ruskú agresiu. Oleksij Hončarenko zas dodal, že pokiaľ sa môže predať Krym, môže zároveň Zeman predať Prahu aj Karlove Vary.

Český minister zahraničia Lubomír Zaorálek o prezidentových výrokoch povedal, že nie sú v súlade s postojom Českej republiky. Podobne sa vyjadril aj premiér Bohuslav Sobotka, podľa ktorého hlava štátu nemala mandát českej vlády a jeho slová sú v rozpore so zahraničnou politikou Česka.

 

Autor: ph, Foto: SITA / AP