Spoločnosť Zahraničné

Zemetrasenie s magnitúdou 6,2 si v Indonézii vyžiadalo niekoľko obetí a desiatky zranených

Zdroj: TASR / AP

JAKARTA – Najmenej tri obete na životoch a 24 zranených si vyžiadalo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,2, ktoré v noci na piatok miestneho času zasiahlo indonézsky ostrov Sulawesi. Informovali o tom miestni predstavitelia, píše agentúra AFP.

 

V dôsledku zemetrasenia spadlo viacero budov vrátane minimálne jedného hotela. Okrem hotela bola vážne poškodená i budova, v ktorej sídli guvernér provincie Západné Sulawesi. Epicentrum zemetrasenia bolo šesť kilometrov severovýchodne od mesta Majene v hĺbke desiatich kilometrov, uviedol Národný úrad pre zmierňovanie následkov katastrof (BNPB).

V dôsledku zemetrasenia miestne úrady nevydali varovanie pred vlnami cunami. Silné otrasy však bolo cítiť približne sedem sekúnd a  tisíce ľudí sa v panike utekali ukryť na bezpečné miesto, poznamenala agentúra Reuters. Zemetrasenie vyhnalo z domovov podľa BNPB viac ako 2000 ľudí. V najmenej troch lokalitách medzi mestami Majene a Mamuju spôsobili otrasy aj zosuvy pôdy.

Len niekoľko hodín predtým zasiahlo vo štvrtok rovnaký región zemetrasenie s magnitúdou 5,9 a poškodilo viacero domov. Indonézia so svojimi viac ako 17-tisíc ostrovmi a vyše 260 miliónmi obyvateľov leží na tzv. Ohnivom kruhu, geologicky najaktívnejšej zóne na Zemi, kde sa stretáva niekoľko tektonických platní a pravidelne tam dochádza k zemetraseniam. V roku 2018 zomreli tisíce ľudí pri ničivom zemetrasení a následných vlnách tsunami, ktoré postihli mesto Palu ležiace taktiež na ostrove Sulawesi.

Pod troskami nemocnice uviazli pacienti

Viac ako desať pacientov a členov personálu uviazlo pod troskami nemocnice v indonézskom meste Mamuju po tom, čo ostrov Sulawesi v noci na piatok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,2. O život prišlo sedem ľudí a stovky utrpeli zranenia, informovali agentúry Reuters a AFP.

 “Nemocnica je zrovnaná so zemou – zrútila sa,” povedal príslušník záchranárskych síl v meste Mamuju. Dodal, že pod troskami sú uväznení pacienti i zdravotníci, ktorých sa snažia vyslobodiť. Pod zrúteným domov ostala zakliesnená aj osemčlenná rodina, ktorej sa takisto snažia pomôcť dostať von.