Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Žiadni trochári. Vo filharmónii pripravili oslavu vo veľkom štýle

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Slovenská filharmónia (SF) pripravila pre návštevníkov nabitý program. Už 71. koncertná sezóna očarí nejedného nadšenca umenia. O tom, že začala veľkolepo, niet pochýb. Tento rok totiž oslavuje 70. výročie svojho vzniku. Počas sezóny si prídu na svoje nielen dospelí, ale aj tí najmenší. Filharmónia nezaostáva ani počas sviatkov. Na pláne je niekoľko koncertov, kde budeme môcť po roku opäť spomaliť a vychutnať si každú jednu sekundu.

 

Slovenská filharmónia otvorila svoju 71. koncertnú sezónu veľkolepo. Vo štvrtok a v piatok sa uskutočnili otváracie koncerty, ktoré boli zároveň slávnostné koncerty k 70. výročiu vzniku Slovenskej filharmónie. Šéfdirigent James Judd uviedol s orchestrom Slovenská filharmónia Symfóniu č. 8 G dur Antonína Dvořáka. Tá zaznela na prvom koncerte 27. októbra 1949 v Historickej budove Slovenského národného divadla. ,,Slovenská filharmónia výrazným spôsobom stimulovala rozvoj slovenského symfonizmu, zaslúžila sa o výrazné pozdvihnutie úrovne slovenského interpretačného umenia a stala sa nenahraditeľným reprezentantom slovenského hudobného umenia v zahraničí,“ povedal generálny riaditeľ SF Marian Lapšanský.

Sezóna plná hudby potrvá vo filharmónii do 14. júna 2020. Návštevníkom a milovníkom umenia ponúka 13 koncertných cyklov. ,,Ostávame pri osvedčených cykloch, dôraz dávame na rad koncertov pre mládež,” vysvetlil Lapšanský.

 • Symfonicko-vokálny cyklus A/B
 • Hudba troch storočí D/E
 • Populárny cyklus C
 • Mimoriadne koncerty
 • Koncerty pre mladých
 • Rodinné koncerty
 • Organové koncerty
 • Cyklus Slovenského komorného orchestra
 • Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie vrátane Filharmonickej škôlky
 • Hudba v chrámoch
 • Hudobná mozaika
 • Stará hudba
 • Klavír Klaviristi

 

Slovenská filharmónia pripravila pre návštevníkov 13 koncertných cyklov. Zdroj: SITA / Slovenská filharmónia

Bez premiér to nejde

Hosťom tejto sezóny bude opäť dirigent Juraj Valčuha. Debutovo sa v sezóne predstavia Španiel Pablo Gonzáles, šéfdirigent a umelecký riaditeľ Varšavskej filharmónie Jacek Kaspszyk a dvaja mladí slovenskí dirigenti Lukáš Pohůnek a Ondrej Olos.

Návštevníci sa môžu tešiť na sedem svetových premiér slovenských skladateľov a slovenskú premiéru diela Iris Szeghy – V parku môjho otca. Nabitá sezóna prinesie diela ďalších slovenských autorov. Nechýbajú mená ako: Dušan Martinček, Ľubica Čekovská, Juraj Jartim, Marián Kittner, Egon Krák, Vojtech Didi a mnohí ďalší.

 

Slovenská filharmónia odštartovala svoju 71. koncertnú sezónu. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Sviatky plné hudby

Veľkým ťahákom sezóny sú mimoriadne koncerty. V novembri filharmónia pripravila Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie. Lákadlom sú Vianočné koncerty, samozrejme, s tým spojený aj Silvestrovský, či Novoročný koncert.

Návštevníkov budúci rok potešia aj slávne melódie z filmov počas koncertu Filmová hudba. ,,Budú to až štyri koncerty medzi 16. a 19. aprílom, téma koncertov filmovej hudby pre tento rok budú slávne melódie z oscarových filmov,” doplnil dramaturg SF Juraj Bubnáš.

Nielen, že všetky telesá filharmónie budú robiť radosť návštevníkom na Slovensku, potešia aj zahraničie. Chystajú sa do Česka Srbska, Číny, Nemecka, či do Južnej Kórey.

 

Galéria
Počas sviatkov je na pláne niekoľko koncertov. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
Návštevníci sa môžu tešiť na Filmovú hudbu. Zdroj: SITA / Slovenská filharmónia
Filharmónia láka aj tých najmenších. Zdroj: TASR / Martin Baumann
V rámci sezóny zaznejú viaceré diela slovenských autorov. Zdroj: SITA / Slovenská filharmónia
Každý návševník si nájde to svoje. Zdroj: TASR / Martin Baumann
navigate_before
navigate_next