Politika Zahraničné

Žiadosť o odloženie vypočutia Netanjahua v prípade korupcie zamietli

Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zdroj: TASR/AP

TEL AVIV – Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit zamietol žiadosť premiéra Benjamina Netanjahua o odloženie pojednávania v prípade podozrení z korupcie. Informovali o tom vo štvrtok izraelské médiá, píše agentúra DPA.

 

V liste adresovanom Netanjahuovmu právnikovi poradca Mandelblita píše, že rozpustenie parlamentu a nové parlamentné voľby stanovené na 17. septembra nie sú dôvodom na odklad vypočutia v premiérovom prípade, ktoré by sa malo uskutočniť začiatkom októbra.

Netanjahu bude mať podľa obsahu citovaného listu dostatok času, aby sa na vypočúvanie pripravil. Agentúra DPA doplnila, že izraelský premiér sa musí do pondelka vyjadriť, či sa na pojednávaní zúčastní.

Izraelského premiéra vyšetrujú v troch prípadoch: úplatkárstva, podvodu a porušenia dôvery. Netanjahu všetky podozrenia vznesené voči svojej osobe odmieta.

Izraelský generálny prokurátor sa plánuje až po Netanjahuovom vypočutí s konečnou platnosťou rozhodnúť, či voči nemu vznesie obžalobu.

Agentúra DPA v tejto súvislosti napísala, že doposiaľ nebol ani jeden izraelský premiér obvinený počas výkonu mandátu. Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert rezignoval pod tlakom podozrenia z korupcie v roku 2008 skôr, než voči nemu vzniesli obvinenia. Netanjahu, v tom čase opozičný politik, bol v tábore vyzývajúcom Olmerta, aby odstúpil.