Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom Top

Žiar nad Hronom i niektoré obce v okrese zabezpečujú pre občanov respirátory

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

ŽIAR NAD HRONOM – Mesto Žiar nad Hronom rozdá seniorom starším ako 65 rokov respirátory, s ich distribúciou chce začať vo štvrtok (11. 2.). Samospráva o tom informovala na svojej webovej stránke. Podobné aktivity v uplynulých dňoch avizovali aj viaceré obce v okrese.

 

„Nárok na pridelenie respirátoru majú obyvatelia s trvalým pobytom na území mesta Žiar nad Hronom, ktorí užívajú byt alebo dom, v ktorom majú nahlásený trvalý pobyt a ktorí v tomto roku dovŕšili minimálne 65 rokov,“ uviedlo mesto Žiar nad Hronom s tým, že každý senior dostane jeden respirátor. Samospráva ich bude distribuovať prostredníctvom predsedov bytových spoločenstiev, v rámci rodinných domov ich budú roznášať priamo zamestnanci mestského úradu.

Už na začiatku februára respirátory svojim obyvateľom rozdala obec Bzenica, kde dva kusy dostal každý obyvateľ obce starší ako 15 rokov. „Rozdali sme viac ako 1000 respirátorov,“ potvrdil starosta Pavol Mazúr s tým, že Bzenica bola zrejme prvou obcou v okrese, ktorá túto aktivitu avizovala. Respirátory typu FFP2 svojim obyvateľom poskytla aj obec Janova Lehota, určené sú pre ľudí starších ako 50 rokov i tých, ktorí trpia vážnymi zdravotnými problémami.

V stredu začali s distribúciou respirátorov v obci Ihráč, do každej domácnosti navyše dodajú aj desať kusov jednorazových rúšok. „Záleží nám na zdraví občanov. Respirátory, ktoré predstavujú lepšiu ochranu ako rúška, dostane každý, či je to dieťa alebo dôchodca,“ povedal pre TASR starosta Ján Kubík s tým, že obec nakúpila 1500 rúšok a 1100 respirátorov. Respirátory FFP2 pre každého obyvateľa na svojej webovej stránke prisľúbila aj obec Pitelová.