Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Žiar nad Hronom sa opäť uchádza o financie na obnovu biskupského kaštieľa

Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

ŽIAR NAD HRONOM – Mesto Žiar nad Hronom sa uchádza o financie na obnovu biskupského kaštieľa, na jeho rekonštrukciu chce získať zdroje z plánu obnovy. Celkové predpokladané náklady na realizáciu projektu sa pohybujú na úrovni približne 3,2 milióna eur. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

 

“Pôjde predovšetkým o odstránenie príčin poškodzovania fasád a zavĺhania murív,” uvádza mesto v oznámení. V rámci prác počíta s opravou dažďových zvodov a žľabov, úpravou strešnej krytiny, sanáciou spodných murív, opravou fasád či doplnením a opravou omietok. Samospráva verejné obstarávanie na rekonštrukciu kaštieľa vyhlásila v súvislosti s nedávno podanou žiadosťou o poskytnutie financií z plánu obnovy.

“V minulosti sme so žiadosťou o obnovu tejto pamiatky neuspeli asi trikrát cez Ministerstvo kultúry SR. V prípade, že budeme neúspešní, budeme hľadať ďalšie možnosti,” priblížil pre TASR vedúci kancelárie primátora Martin Baláž s tým, že mesto nemá dostatok vlastných zdrojov na rekonštrukciu objektu. Žiarsky kaštieľ dal v prvej polovici 17. storočia postaviť arcibiskup Peter Pázmaň.

Objekt bol koncom 18. storočia reštaurovaný a dlho slúžil ako sídlo banskobystrických biskupov, v druhej polovici 19. storočia tam pôsobil i Štefan Moyzes. Samospráva kaštieľ kúpila od súkromníka v roku 2018 za 2,8 milióna eur s cieľom vytvoriť v ňom reprezentačné sídlo mesta. V uplynulých rokoch bola v objekte zrekonštruovaná biskupská sieň, nachádza sa tam tiež izba Štefana Moyzesa či Galéria Jula Považana.