Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Život búrliváka. Snímka Havel zachytáva nielen príbeh ľahkovážneho dramatika a politického aktivistu

Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Multikiná lákajú návštevníkov na ďalší mimoriadny príbeh. Príbeh o disidentskom období života Václava Havla. Životopisnú snímku uviedli tvorcovia vo veľkom štýle a nechýbali pri tom ani známi hostia. Po skončení filmu diváci ocenili autentické stvárnenie doby a poctivú ,,filmárčinu’’.

 

Do kín prichádza životopisná snímka Havel. ,,Filmový príbeh zachytáva Václava Havla v zlomovom období rámcovanom rokmi 1968 až 1989 – najskôr ako úspešného, no trochu ľahkovážneho dramatika, neskôr ako politického aktivistu, väzňa a vedúcu osobnosť nežnej revolúcie, ale hlavne ako obyčajného človeka so svojimi strachmi a nádejami, svetlými, ale aj temnejšími stránkami,’’ uviedla Stanislava Borská z distirbučnej spoločnosti Bontonfilm.

 

Veľké očakávania

Režisér filmu Slávek Horák nechcel točiť portrét štátnika. Pustil sa do Havlovho búrlivého osobného života. Ukázal jeho boj za pravdu, milostné aféry, ale aj pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou. „Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ povedal Horák.

Divácke dojmy po premiére boli potešujúce. Tvorcovia sa totiž vyhrali s autentickým stvárnením doby. Rovnako návštevníci ocenili poctivú ,,filmárčinu’’. Tú ukázal režisér už pri svojej predchádzajúcej snímke Domáca opatera. Filmom prezentoval Českú republiku na Oscaroch a magazín Variety ho vďaka nej zaradil na zoznam 10 najnádejnejších filmových režisérov z celého sveta. Očakávania z nového filmu boli preto obrovské.

 

Diváci uvidia Václava Havla inak. Zdroj: Bontonfilm

Známe tváre

Titul Havel si nenechali ujsť viaceré známe osobnosti. Po červenom koberci sa prešiel František Mikloško, spisovateľ Michal Hvorecký, filmoví producenti Wanda Hrycová a Rasťo Šesták, výtvarník Daniel Brogyányi či hudobný expert Juraj Čurný.

Snímku uviedla viacčlenná delegácia z Prahy. Nechýbal režisér, producent a spoluautor scenára Slávek Horák, koproducenti Prokop Svoboda, Václav Dejčmar, Ondřej Tomek, generálny riaditeľ distribučnej spoločnosti Bontonfilm Martin Palán, scenárista Rudolf Suchánek, kameraman Jan Šťastný. Divákov potešili takisto dve najväčšie herecké hviezdy – predstaviteľ Václava Havla Viktor Dvořák a Martin Hofmann. Ten stvárnil herca a búrliváka Pavla Landovského. „Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ spomínal Dvořák na náročnú prípravu.

 

Na premiéru prišiel aj František Mikloško. Zdroj: Bontonfilm

Husia koža

Vo filme Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová. „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu,“ zdôraznila Geislerová. V ďalších úlohách sa predstavia Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer, či slovenský herec Adrian Jastraban.

 

Olgu Havlovú  si zahrala Geislerová. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Hofmann stvárnil herca a búrliváka Pavla Landovského. Zdroj: Bontonfilm
Vo filme sa objavia aj Bartoška s Hofmannom. Zdroj: Bontonfilm
Diváci počas premiéry zaplnili sálu. Zdroj: Bontonfilm
Režisér počas nakrúcania životopisnej snímky. Zdroj: Bontonfilm
Dvořák sa na film dôsledne pripravoval. Zdroj: Bontonfilm
navigate_before
navigate_next