Domáce Šport Top

Zlá streľba a medaila bola fuč. Paulína Fialková pohorela na šampionáte na posledných výstreloch

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková na trati MS v Anterselve. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Slovenskí biatlonisti začali majstrovstvá sveta v talianskej Anterselve fiaskom, blamážou a hlavne poriadnou hanbou. Diskvalifikáciou dopadol mix štafety, keď ju už po troch pretekároch stiahli z trate a vylúčili.

Pri výsledkoch, výkonoch a celkovej atmosfére v našom najúspešnejšom zimnom športe to bol štart ako z hororu. Liečbu šokom mohla preto zahájiť Paulína Fialková v prvej individuálnej disciplíne, v šprinte žien na 7,5 kilometra. V minulej sezóne bola ešte v tieni Anastazie Kuzminovej, teraz už je líderkou tímu a tak sa všetko točí okolo nej. No Anterselva nie je Fialkovej obľúbeným miestom a aj v priebehu sezóny to zatiaľ je nemastné – neslané. V Hochfilzene bola štvrtá v šprinte a piata v stíhačke, v Annecy pridala dve 10. miesta, zopakovala to aj v Oberhofe, v Ruhpoldingu skončila v šprinte piata. Až v stíhačke sa konečne postavila na pódium, keď skončila druhá. No v Pokljuke opäť nevystúpila z tieňa. Zlomiť by sa to malo v Anterselve, no zdravotné problémy s kolenom Paulínu Fialkovú stále imitujú.

Slovenská štafeta na trati majstrovstiev sveta v biatlone v talianskej Anterselve. Zdroj: TASR / AP

“Anterselva je naše domáce stredisko, kde som sa vždy dobre pripravila na vrchol sezóny. Moje ciele sa nezmenili, zostávajú najvyššie. Chcela by som dosiahnuť najvyššie pódiové umiestnenie a robím pre to maximum. Verím, že sa prikloní na moju stranu aj šťastie a podarí sa mi to. Do každých pretekov dávam maximum, inak tomu nebude ani v Anterselve,” povedala pred pretekmi Paulína Fialková. Veľké očakávania tak má nielen 27 ročná rodáčka z Brezna, fanúšikovia, médiá, ale aj legenda svetového biatlonu Anastazia Kuzminová. “Paulína je teraz číslo jeden v slovenskom biatlone a všetky oči sa pozerajú na ňu. Musí sa s tým vyrovnať a aj pre mňa bude zaujímavé zistiť, ako to celé zvládne. Či vníma ten tlak verejnosti, fanúšikov a médií. Dôležité je, aby predviedla to, na čo má. Biatlon je aj po mojom ukončení kariéry na Slovensku stále populárny a ja verím, že to tak zostane. Aj ostatné dievčatá by však mali Paulínu výsledkami podporiť a chlapi by sa mali tiež prebrať a pokúsiť sa o dobrý výsledok na majstrovstvách sveta.”

Nuž a to je práve problém číslo 2. Okrem Paulíny Fialkovej je to ruská ruleta. Čierna diera s nejasným výsledkom a koncom. Ivona Fialková je na strelnici úplne mimo a vo Svetovom pohári bodovala v sezóne iba dvakrát. Jej maximom bolo 27. miesto v šprinte ešte z decembra z Östersundu. “Táto moja sezóna je taká, že raz dobre, raz zle. Vždy sa niečo vyskytne, raz sa mi pokazí ležka, raz stojka a raz nie je ideálny beh. Môj cieľ je spojiť všetky tieto časti dokopy v jedných pretekoch, aby som bola spokojná,” uviedla Ivona Fialková. Nuž a medzi sestrami Fialkovými je ďalšia galaktická diera. Veronika Machyniaková dosiahla najlepšie umiestnenie v sezóne vo vytrvalostných pretekoch v Pokljuke, kde bola na 70. mieste. Terézia Poliaková je na tom ešte horšie. Jej maximom je 79. miesto takisto z Pokljuky. Bude to na svetovom šampionáte lepšie?

Slovenská biatlonistka Terézia Poliaková na trati MS v Anterselve. FOTO TASR / Michal Svítok

Úvodný šprint je dôležitý aj z pohľadu vývoja celého šampionátu, lebo do stíhačky z neho postúpi iba 60 najlepších. Podľa poradia v stíhačke sa biatlonistky nasadzujú aj do pretekov s hromadným štartom. Aj preto muselo slovenské kvarteto predviesť maximum na strelnici aj na trati. Ako prvá sa na trať dostala Ivona Fialková, no mala to ťažké, keďže hneď za ňou vyštartovala líderka celkového poradia Svetového pohára Nórka Eckhoffová. V prvej elitnej skupine bola aj Paulína Fialková, takže obe najlepšie slovenské biatlonistky boli na trati s najlepšími. Ivona Fialková prekvapila a potešila na prvej streľbe, ktorú mala bezchybnú. Čo Paulína Fialková? Strieľala bezchybne, rýchlo a pri parádnom behu bola prvá! Skvelý úvod oboch sestier.

Streľba v stoji bola až do posledného výstrelu pre Ivonu Fialkovú rovnako úspešná ako v leže, no piaty netrafila a pripravila sa o životný výsledok z majstrovstiev sveta. Totálne vyhorela Nórka Eckhoffová, ktorá spolu netrafila 6 terčov z desiatich a skončila medzi poslednými. Nedarilo sa ani Talianke Wiererovej, ktorá nevybielila dva terče a dva trestné okruhy pochovali jej šance na titul. Ak by Paulína Fialková bola bezchybná, bola by k zisku medaily, či dokonca zlata mimoriadne blízko. Prvý výstrel dala, druhý nie, ani posledný a tak dva trestné okruhy vymazali jej a aj slovenské šance na pódium. Keby bolo keby v športe neplatí a tak ostali Paulíne Fialkovej iba oči pre plač

Slovenská reprezentantka Paulína Fialková počas pretekov Svetového pohára v talianskej Anterselve. Zdroj TASR / Michal Svítok

Bol to vôbec deň blbec a pohrebisko favoritiek. O všetkom sa rozhodlo na strelnici, kde to bolo hotové Waterloo. Vietor bol v hlavnej úlohe a zlikvidoval nielen Paulínu Fialkovú, ale aj Eckohoffovú, Wiererovú, Vittozziovú, Mäkäreinenovú, Oebergovú či Hermannovú. Staršia zo sestier Fialkových skončila dokonca aj za Ivonou a mimo elitnej desiatky. Bola šestnásta. Pred stíhačkou nabrala výrazné, minútové manko na Nórku Roeiselandovú. To Ivana Fialková prekvapila a jej deviate miesto je potešujúce. Jeden nepresný výstrel ju pripravil o prvú päťku. Ďalšiu šokujúcu medailu majú Česi, Lucie Charvátová bola tretia. Striebro má Američanka Dunkleeová a titul Nórka Roeiselandová.

Hlasy po pretekoch

“Išla som, čo to dalo. Bohužiaľ, na ´stojke´ mi to nevyšlo. Bolo to náročné strieľať v zadýchaní. Do posledného kola som išla s tým, že urobím maximum, aby to nebola veľká strata v cieli. Vietor fúkal, ale nebol to pre mňa problém. Preteky boli dobre rozbehnuté, bude ma to mrzieť. Dnes sa budem tešiť z výkonu svojej sestry. Raz to už v jej prípade muselo prísť,” uviedla Paulína Fialková

“Neviem spontánne, čo mám povedať. Môj najlepší výkon v sezóne, som nesmierne šťastná, že to vyvrcholilo na majstrovstvách sveta. Až do poslednej chvíle nebudem vedieť, na ktorom mieste skončím, ale budem určte spokojná. V ´ležke´ som dala jeden ´cvak´, čo veľa nerobí, moje strelecké pokusy boli vycentrované. V stojke som išla na istotu, strieľala som pomaly. Tá posledná rana, pre ňu sa budem strhávať zo sna. Koncentrovala som sa, ale asi som si myslela, že to už samé padne, možno ma to pripravilo o stupeň víťazov. Lyže boli skvelé, veľká vďaka servismanom,” povedala Ivona Fialková

Majstrovstvá sveta v biatlone – Anterselva

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Marte Olsbuová Röiselandová (Nór.) 21:13,1 min (1), 2. Susan Dunkleeová (USA) +6,8 s (0), 3. Lucie Charvátová (ČR) +21,3 (1), 4. Olena Pidgrušná (Ukr.) +25,6 (1), 5. Denise Herrmannová (Nem.) +30,5 (3), 6. Lisa Vittozziová (Tal.) +37,6 (2),… 9. Ivona Fialková +44,2 (1),…16. Paulína Fialková +55,3 (2), 82. Terézia Poliaková +3:42,7 (2), 92. Veronika Machyniaková (všetky SR) +5:00,3 (6).