Domáce Politika Top

Zmajkovičová v tom má jasno: Rokovací poriadok treba novelizovať

BRATISLAVA – Novela Rokovacieho poriadku je podľa bývalej poslankyne NR SR Renáty Zmajkovičovej, ktorá je stále krajskou predsedníčkou Smeru-SD v Trnave, namieste. Ako povedala plánované zmeny v rokovacom poriadku predsedom parlamentu sú vyústením a riešením situácií, ktoré sa v súčasnosti odohrávajú v parlamente.

„Paragraf 30 platného rokovacieho poriadku už teraz umožňuje určiť dĺžku rečníckeho času, ak sa tak uznesie plénum parlamentu. A priznajme si, že tento paragraf sa použil v parlamente za vlády Vladimíra Mečiara i Ivety Radičovej. Využitie tohto paragrafu však prinieslo so sebou príliš veľa emócií pri schvaľovaní,” upozornila Zmajkovičová. Preto podľa nej treba, aby nové pravidlá dĺžky rečníckeho času priniesla novela rokovacieho poriadku.

Funkcia poslanca nemôže byť podľa Zmajkovičovej vnímaná len cez zasadania parlamentu, ale i prácou v regiónoch medzi svojimi voličmi, a nielen svojimi. „Chápem, že pre niektorých poslancov je plénum parlamentu jediný priestor, ako sa odprezentovať pred občanmi, a nemyslím tým len opozičných poslancov. Som presvedčená, že novela rokovacieho poriadku, a hlavne jeho dodržiavanie, prinesie so sebou kultúru prejavu a správania sa poslancov, aké tejto zákonodarnej inštitúcie prislúcha,” povedala s tým, že určite nejde o obmedzenie slobody prejavu. „Ide o nastolenie pravidiel v zákonodarnom zbore, ktorého poslanci majú byť príkladom pre iných,” dodala.

Predseda parlamentu Andrej Danko chce poslancom obmedziť čas na vystupovanie. Takáto zmena má byť zakotvená v novom rokovacom poriadku. Myšlienka obmedzenia diskusie na vhodný časový limit vychádza podľa Danka najmä z praktických skúseností, a to nielen rokovania slovenského parlamentu, ale aj bohatej histórie a praxe súčasných rokovacích systémov vo svete. „Plánované obmedzenie nemožno v žiadnom prípade vnímať ako zásah do slobody prejavu volených zástupcov. Práve naopak, odstránia sa tým opakované snahy o umelé naťahovanie diskusie, či rôzne prieky poslancov. Stanovený limit musí byť dostatočný na vyjadrenie názoru, poslanec predsa musí byť schopný vyjadriť sa presne a zrozumiteľne k danej téme v určitom časovom rozpätí,“ vysvetľuje obmedzenie času.