Domáce Top

Urobil to v tichosti. Brecely vymenil riaditeľa štátneho Carga

BRATISLAVA – Minister dopravy Roman Brecely (Sieť) v závere minulého týždňa v tichosti vymenil predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo). Z postu na čele štátneho nákladného vlakového dopravcu s účinnosťou v piatok 27. mája odvolal Vladimíra Ľuptáka a za jeho nástupcu vymenoval od soboty 28. mája Jozefa Pavúka do výberového konania.

Člena predstavenstva Petra Fejfara, ktorý bol riaditeľom úseku ekonomiky, nahradil Miroslav Hopta zo spoločnosti Bulk Transshipment Slovakia, a. s. Ministerstvo dopravy o výmene vo vedení ZSSK Cargo neinformovalo, informáciu v utorok potvrdila samotná spoločnosť.

Minister dopravy následne Pavúka po jeho vymenovaní odvolal z funkcií na čele ZSSK Cargo. “Pri výbere pána Pavúka na post dočasného šéfa Carga sme si, žiaľ, dostatočne nepreverili niektoré významné skutočnosti v jeho profesionálnej i politickej kariére. Túto chybu som sa rozhodol okamžite napraviť,“ povedal v utorok Brecely.

Minister pripomenul, že post riaditeľa ZSSK Cargo bol obsadený len dočasne, do uskutočnenia riadneho výberového konania. Aby sa takéto konanie mohlo uskutočniť, musel byť odvolaný pôvodný riaditeľ spoločnosti. “Napriek tomu, že v prípade pána Pavúka išlo len o dočasné poverenie, je pre mňa osobne dôležité, aby vedúce posty vo významných firmách v gescii ministerstva dopravy zastávali ľudia, o ktorých manažérskych a etických kvalitách nie sú pochybnosti,“ dodal Brecely.

Pavúk bol členom predstavenstva ZSSK Cargo už od októbra 2006 do júla 2010 počas vtedajšieho ministra dopravy Ľubomíra Vážneho (Smer – SD). Pôsobil ako nominant za HZDS, ktoré bolo súčasťou prvej vlády Roberta Fica (Smer – SD). Obchodný register Okresného súdu Banská Bystrica uvádza Pavúka ako člena predstavenstva spoločnosti Bučina, a. s. Zvolen od vlaňajšieho septembra, ako aj spoločníka a konateľa zvolenskej spoločnosti Lokwood, s.r.o.

Ľupták viedol ZSSK Cargo od apríla 2012 ako nominant predošlého ministra dopravy Jána Počiatka (Smer – SD). Predtým bol na čele Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) od októbra 2010 ako nominant exministra dopravy Jána Figeľa (KDH). Ľupták je zároveň v dozornej rade Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) od augusta 2012.

ZSSK Cargo v minulom roku zaznamenala zisk 77 tis. eur, hoci predpokladala stratu 5,8 mil. eur. Spoločnosť v roku 2014 hospodárila so stratou 5,5 mil. eur. Prevádzkové výnosy spoločnosti vlani dosiahli 286,91 mil. eur a prevádzkové náklady 232,51 mil. eur. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) tak dosiahol 54,39 mil. eur. ZSSK Cargo vďaka dobrému hospodáreniu a transakcii s vozňami znížila svoj dlh z takmer 500 mil. eur v roku 2012 na 110 mil. eur na konci vlaňajška.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Minister dopravy ešte začiatkom mája odvolal generálneho riaditeľa ŽSR Dušana Šefčíka a na tento post vymenoval Tibora Šimoniho. Neoficiálne sa povráva, že skončiť môže aj šéf ZSSK Pavol Gábor. Brecely po nástupe do funkcie odvolal aj generálnych riaditeľov Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., spoločnosti Technická obnova a ochrana železníc, a. s. a Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.