Spoločnosť Kauzy Domáce

Známa filmárka Zuzana Piussi si zavarila. Vo filme o Kočnerovi použila nedovolené zábery

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – (Zuzana Janíková/TASR) Otvárací večer 20. ročníka medzinárodného filmového festivalu Jeden svet patril v stredu (9. 10.) v bratislavskom Kine Lumiére celovečernému dokumentu Ukradnutý štát. Dlho očakávanú novinku filmárky Zuzany Piussi, ktorá rozpráva “o novom type spoločenského zriadenia, v ktorom tradičné štátne štruktúry nahrádza mafia a oligarchia, a o tom, ako urobiť, že sa o tom verejnosť nič nedozvie”, si mohli pozrieť na špeciálnej projekcii v Kine Mladosť aj tí, ktorí prispeli v crowdfundingovej kampani. Autorka filmu si však nečakane zavarila na problém. Vo filme totiž zrejme použila zábery zo súdnej siene, čo je kvôli ochrane sudcov zakázané. 

 

Zuzana Piussi natáčala časť svojho filmu aj počas pojednávania v kauze zmenky. V sieni bola dokonca ako “Kočnerova dôverníčka” počas výpovede exsiskára Petra Tótha, počas ktorej nemohli byť novinári ani verejnosť prítomní.

To však nie je kameň úrazu. Zuzana Piussi vo filme použila zábery zo súdnej siene, kde sú zachytené aj tváre sudcov zo senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý o Kočnerovej kauze rozhoduje. Zobrazovať ich tváre je zakázané a to práve kvôli ochrane sudcov. Špecializovaný trestný súd už o situácii vie a autorku filmu požiadal, aby tváre sudcov z filmu vyrastrovala. “Situáciu už riešime,” povedala pre Glob.sk hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková. Zmena záberov však môže byť pomerne komplikovaná, film mal totiž včera premiéru a dnes putuje do kín po celom Slovensku. “Vo filme nie sú zábery z pojednávania, len atmosféra čakania a prestávok,” povedala pre Glob.sk Piussi. Podľa nej keď sa sudcovia pozrú na zábery, ktoré vo filme použila, bude všetko v poriadku. “Toto šíri Daňo, vnímam to ako zástupný problém,” hovorí Piussi. Naráža tým na Martina Daňa, ktorý po jej včerajšej premiére na sociálnej sieti tvrdil, že by ju mali “exemplárne potrestať.” 

Ako vznikajú kauzy a únik informácií?

Vražda novinára a jeho snúbenice v minulom roku odhalila prepojenia štátu, rôznych mafií a záujmových skupín natoľko, že ľudia išli do ulíc. Film Piusssi sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti, a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Ako vznikajú kauzy a únik informácií? Aj tieto otázky kladie dokumentaristka. Vo filme poukazuje na systém, v ktorom žijeme, ale predstavuje viac než len syntézu mediálnych výstupov, divákom prináša pohľad za kulisy, na súvislosti, ktoré ich prekvapia.“Žijeme tu v rôznych bublinách, ktoré nie sú schopné spolu komunikovať, a ja som sa snažila ukázať spoločnosť v celku,” povedala pre TASR Piussi. Len prednedávnom sa podľa vlastných slov dostala k nahrávkam ľudí z prostredia tajných služieb a zvažovala, či budú súčasťou filmu. “Rozhodla som sa, že to tam použijem, lebo to, čo žijeme, je absolútny chaos. Nevieme, čo ako dopadne, o chvíľu budú voľby, nevieme, čo sa ešte vyvalí,” vyhlásila autorka.

Slovenská režžisérka Zuzana Piussi pózuje s ocenením Za kamerou, ktoré jej udelila odborná porota 24. júna 2017 na Medzinárodnom filmovom festivale Park Film Fest v Trenčianskych Tepliciach. Zdroj: TASR – Radovan Stoklasa

Snímka zachytáva aj moment, keď sa Piussi stala dobrovoľne dôverníčkou obžalovaného Mariana Kočenra, aby sa mohla zúčastniť na neverejnom pojednávaní v rámci vyšetrovania v súčasnosti najsledovanejšej kauzy na Slovensku. “Tento posledný moment ešte Zuzu utvrdil v tom, že celkový smer nakrúcania bol správny. Počas dvoch dní, ktoré strávila v súdnej sieni, dávala pozor, aby sa nič konkrétne z toho nedostalo do filmu, ale verifikácia celého konceptu bola podstatná,” konštatoval producent filmu, ktorý ponúka aj zaujímavú žánrovú formu na hranici komiksu a dobrodružného rozprávania založeného na realite. “Bola som na pojednávaní a vypočula som si svedka Tótha, trvalo to dva dni a bolo to veľmi zaujímavé. Pre človeka, ktorý hľadá niečo, je podstatné, že sa nenechá vyhodiť z pojednávania,” uzavrela Piussi.

Celovečerný dokument Ukradnutý štát uvádzajú od štvrtka kiná po celom Slovensku. “So záujmom o film sa ich prihlásilo až 70. Súčasťou projekcií budú v niektorých mestách aj diskusie,” informovala o tom PR manažérka filmu Zuzana Golianová. Film “o systéme, ktorý na Slovensku vládne – viditeľne či neviditeľne”, bude súťažiť aj na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Ji.hlava (24. – 29. 10), do českých kín príde od 7. novembra.