Regióny Prešov Top

Známa HEREČKA na onkológii v Prešove: Čo sa stalo?

Onkologicko-hematologický pavilón FNsP Prešov Zdroj: (Beáta Pavlišinová)

Na oddelení klinickej onkológie v Prešove otvorili novú poradňu pre pacientov. Na jej otvorení bola aj známa herečka z aliancie ,,NIE RAKOVINE”, ktorá je zároveň jedna zo spoluzakladateliek tejto poradne.

 

Pre onkologických pacientov v stredu dopoludnia otvorili poradňu, ktorá je už piata na Slovensku. Pacientsku poradňu spolu s lekármi, aj s ďalšími dvoma spoluzakladateľmi, otvorila aj známa herečka a moderátorka Bibiána Ondrejková. Poradenské služby v úzkej spolupráci s lekármi budú poskytovať súčasným pacientom bývalé onkologické pacientky.

V úvodnom príhovore riaditeľ FNsP v Prešove. Zdroj: Beáta Pavlišinová

Riaditeľ fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove Ľubomír Šarník v úvodnom príhovore vyjadril poďakovanie celému personálu, zároveň aj zakladateľom poradne z aliancie ,,NIE RAKOVINE”,  ktorí chcú takýmto spôsobom pomáhať ostatným pacientom a pokračoval so slovami : ,,som rád, že tu takto môžeme stáť, a že ste sa všetci vložili do celého tohto procesu. Vy ste tým najlepším dôkazom, že slovenské zdravotníctvo je v prvom rade o pacientovi.”

Pozitívny prínos v novej poradni vidí aj primár radiačnej onkológie Marek Paľo, či už pre pacientov, ktorí sú priamo z mesta, alebo pre tých, ktorí prichádzajú do nemocnice z väčšej diaľky. Podľa jeho slov je poradňa práve tým miestom, ktorá bude slúžiť pacientom nielen z toho ľudského, ale aj z praktického hľadiska.

Primárka onkologického oddelenia v Prešove so spoluzakladateľmi aliancie ,,NIE RAKOVINE”. Zdroj: Beáta Pavlišinová

Poradia bývalé pacientky

Poradenstvo onkologickým pacientom budú poskytovať dobrovoľníčky, ktoré boli v minulosti tiež onkologickými pacientkami. Pacientska poradňa bude otvorená v stredu od 9:00-12:00, č. dverí 112. na oddelení klinickej onkológie vo fakultnej nemocnici v Prešove.

Tím prešovských dobrovoľníčok povedie Jana Hižnayová. Súčasným pacientom budú poskytovať svoje služby a poradenstvo. Touto cestou chcú podporovať pacientov, ktorí momentálne bojujú s chorobou a zároveň im pomáhať ľahšie zvládať ich životnú situáciu.

Pani Terézia a pani Alena sú už dnes bývalými onkologickými pacientkami. Pani Terézia nám opísala, aké boli začiatky, keď jej oznámili akú má diagnózu ,,keď som ja ochorela , nemala som takúto príležitosť, nemala som dostupné informácie. Nevedela som na koho sa obrátiť, kto by mi pomohol, vypočul ma. Musela som si všetko nájsť sama cez počítač. “

Pani Alena k tomu dodala: ,,Keď vám oznámia takú diagnózu, máte vtedy pocit, ako keby vás vypli. Po tom prvotnom šoku začnete hľadať informácie, chcete sa s niekým porozprávať, poradiť, v tej chvíli neviete ako ďalej a hľadáte nejakú pomoc. Práve takáto poradňa je akési svetlo na konci tunela.”

Dobrovoľníčky pacientskej poradne v Prešove Zdroj: Beáta Pavlišinová

Aliancia, ktorá pomáha

Aliancia ,,NIE RAKOVINE” funguje na Slovensku už od roku 2016. Keďže 17. november je zároveň aj dňom boja proti rakovine, v tento deň bola aliancia založená. Jej spoluzakladateľmi sú Jana Pifflová Španková, Bibiána Ondrejková a Patrik Herman, ktorí pomáhajú už niekoľko rokov ľuďom s onkologickými ochoreniami. V súčasnosti poskytujú pomoc a poradenstvo pacientom v niekoľkých mestách, a to v Bratislave, Trnave , Nitre, Košiciach a už aj v Prešove.