Politika Domáce Top

Zneužívajú hroznú nehodu na svoje ciele? Politici sa vyjadrili k tragédii opatrovateliek

BRATISLAVA – Tragická dopravná nehoda, pri ktorej v sobotu zahynuli aj slovenské opatrovateľky vracajúce sa z Rakúska, vyvolala okrem vyjadrení ľútostí aj množstvo otáznikov. Niektorí opoziční poslanci začali dokonca kritizovať vládu, ktorú nepriamo obvinili z podielu na tejto udalosti.

Ako píše podpredsedníčka NR SR a poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, nehody je jej nesmierne ľúto. Myslí si však, že o tejto nehode sme sa dozvedeli iba preto, že bola hromadná a pýta sa, koľko opatrovateliek už takto zahynulo. Pustila sa aj do agentúr, ktoré vraj v snahe ušetriť nezabezpečujú opatrovateľkám dostatočný komfort a bezpečnosť.

Zlyhanie systému a vrchol ľadovca?

Nicholsonová sa zároveň zamýšľa, či nebola nehoda aj dôsledkom zlyhania systému a akýmsi vrcholom ľadovca. „Len nedávno sme spolu so zástupkyňou našich opatrovateliek v Rakúsku s pani B. Kudziovou upozorňovali vládu na podmienky, v ktorých tisíce opatrovateliek uviazli,” napísala poslankyňa.

Zároveň upozornila, že teraz je čas, kedy by sa už o to mali kompetentní naozaj začať zaujímať.  „Vytvorením takých podmienok, aby opatrovateľky mohli zostať doma, kde ich naozaj súrne potrebujeme pre našich ľudí odkázaných na sociálne služby,” uzatvára Nicholsonová.

Status Lucie Nicholsonovej

Ľútosť vyjadrila aj členka predsedníctva KDH Miroslava Szitová. Okrem toho ale kritizovala aj premiéra Roberta Fica a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera.

„Ženy a matky najmä z východu krajiny musia za prácou do Rakúska, aby uživili rodiny. Je mi nesmierne ľúto zbytočnej smrti,” napísala Szitová na Facebooku a zároveň dodala: „Pán premiér a minister soc. vecí sú však v pohodlí a bezpečí.”

Status Szitovej

Odchádzali kvôli dôstojnému životu

Svojou trochou do protivládneho mlyna prispel aj šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. „Boli to matky, ženy od rodín, ktoré keď sa snažili ako tak uživiť rodiny, museli strastiplne opúšťať svoje rodiny a odchádzať na tieto cesty vždy, keď potrebovali zarobiť na chod domácnosti,” napísal.

Dodáva, že vlády dodnes vyhnali zo Slovenska cez 500-tisíc ľudí, ktorí tu „nemali budúcnosť a v tomto čísle sú aj opatrovateľky”. „Mám veľký rešpekt a prejavujem každej jednej úctu za svoju obetu, že kvôli rodine a kvôli aspoň trochu dôstojnému životu musia odchádzať a drieť v zahraničí. A pri takomto odchádzaní sa už tieto nikdy ku svojím rodiná nevrátia. Úprimnú sustrasť,” uzatvoril Kollár.

Status Borisa Kollára

Autor: ph, Foto: SITA/PHaZZ, FB / Lucia Nicholsonova, Boris Kollar, Mirka Szitova