Zahraničné Spoločnosť Top

Znova jej to nevyšlo. Plavba Grety Thunbergovej do Madridu opäť zanechala uhlíkovú stopu

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová máva po priplavení sa na katamarane La Vagabonde cez Atlantický oceán do prístavu portugalského hlavného mesta Lisabon 3. decembra 2019. Zdroj: TASR / AP

MADRID – Greta Thunbergová už druhýkrát preplávala Atlantický oceán, aby sa mohla zúčastniť klimatického samitu OSN v Madride. Lenže ani tentokrát sa je nepodarilo splniť svoj cieľ – nezanechať po sebe žiadnu uhlíkovú stopu.

 

Pred vyše tromi týždňami vyštartovala mladá klimatická aktivistka Greta Thunbergová na veľkú plavbu z USA do Európy. V utorok vplával jej katamaran „La Vagabonde“ do prístavu v portugalskej metropole Lisabon. Čaká ju však ešte 600-kilometrová cesta na konferenciu OSN o zmene klímy v Madride, kam dorazí trocha neskôr.

Dôvod, prečo sa rozhodla opäť použiť loď na prepravu do Európy, je ten istý, ako tomu bolo naposledy. Nechcela, aby jej cesta produkovala CO2.

Austrálsky pár Youtuberov – Riley Whitelum a Elayna Carausuová sa na Twitteri skontaktovali s aktivistkou a vypočuli jej prosby o pomoc. Rodina dala k dispozícii svoju loď a cestovala s ňou – spolu s iba 11-mesačným synom Lennym.

Lenže plavba cez Atlantik v novembri vyžaduje skúsenú posádku. Preto sa ku Grete pripojila 22-ročná britská hviezdna jachtárka Nikki Hendersonová.

Pár, ktorý dal k dispozícii svoju plachetnicu, cestoval aj so svojím 11-mesačným synom. Zdroj: SITA / AP

Úplne bez lietania to však nešlo

Problémom je, že Hendersonová sa musela najprv letecky prepraviť z Veľkej Británie do Ameriky, kde sa Greta práve nachádzala, informoval britský denník “The Times”. A tak sa Gretina plavba nezaobišla bez uhlíkovej stopy.

Miestom klimatickej konferencie OSN malo byť pôvodne Čile, ale kvôli tamojším nepokojom sa podujatie muselo presunúť do španielskej metropoly. Odštartovalo v pondelok.

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová máva po priplavení sa na katamarane La Vagabonde cez Atlantický oceán do prístavu portugalského hlavného mesta Lisabon 3. decembra 2019. Zdroj: TASR / AP

Ani prvá plavba nebola klimaticky neutrálna

Už Gretina prvá plavba cez Atlantik z britského Plymouthu do New Yorku nebola tak klimaticky neutrálna, ako sa to spočiatku prezentovalo. Päť zamestnancov cestovalo  lietadlom do New Yorku, aby plachetnicu “Malizia II” mohli preplaviť naspäť. Cieľom bol vtedy takisto samit OSN o zmene klímy. Okrem toho sa musel vrátiť domov aj profesionálny jachtár Boris Herrmann, ktorý sa spolu s Grétou plavil do USA. Herrmann musel tiež využiť leteckú dopravu.

Mohlo by vás zaujímať: