Spoločnosť Zahraničné

Zomrela prvá indická držiteľka Oscara, kostýmová návrhárka Bhanu Athaijová

Zdroj: pixabay.com

NAÍ DILLÍ – Vo veku 91 rokov zomrela vo štvrtok prvá indická držiteľka Oscara, uznávaná kostýmová návrhárka Bhanu Athaijová. Informovala o tom stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie rodiny. Po tom, ako jej v roku 2012 diagnostikovali nádor na mozgu, bola v uplynulých rokoch pripútaná na posteľ. Athaijová skonala pokojne v meste Bombaj.

 

Počas svojej kariéry, ktorá trvala takmer 50 rokov, spolupracovala s poprednými filmovými tvorcami. Oscara, najprestížnejšie ocenenie svojho druhu na svete, získala za kostýmovú prácu na životopisnom filme o lídrovi boja za indickú nezávislosť Mahátmá Gándhím. Britská snímka s názvom Gándhí (1982) v réžii Richarda Attenborougha z nej spravila globálne známu osobnosť.

Oscara za najlepšie kostýmy dostala spoločne s britským návrhárom Johnom Mollom. Vo svojom príhovore na odovzdávaní cien v apríli nasledujúceho roku Athaijová poďakovala Attenboroughovi “za upriamenie svetovej pozornosti na Indiu”.

Athaijová sa od 50. rokov podieľala na vyše 100 filmoch prevažne indických režisérov ako Guru Dutt, Jaš Čopra alebo Rádž Kapúr. Podpísala sa aj pod mnohé bollywoodske klasiky vrátane na Oscara nominovaného filmu Lagaan (2001). Kolegovia z brandže označili zosnulú tvorkyňu za “velikánku” filmovej módy, ktorá svojím umeleckým dielom “dostala Indiu na mapu sveta”.