Spoločnosť Kauzy Domáce Top

Zúfalé prosby rodičov neboli márne. Lukáša, ktorý sa stal rukojemníkom lekárov, budú operovať už zajtra

Zdroj: TASR /– František Iván

BRATISLAVA – Rukojemníkom dvoch nemocníc sa stal len 15-ročný Lukáš s nádorom na mozgu. Okolo operácie, ktorá je nevyhnutná pre jeho ďalší život, sa strhol nezmyselný boj o pacienta. Rodičia tvrdia, že už jeho doterajšiemu zdravotníckemu personálu nedôverujú, preto chcú pre neho najlepšieho slovenského neurochirurga, ktorý je ale z inej bratislavkej nemocnice. Národný ústav detských chorôb však prevoz malého pacienta nechcel povoliť. Situácia skončila na stole ministerky zdravotníctva, ktorá urobila rázne rozhodnutie. 

 

Jednu operáciu už chlapec v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) prekonal (22. júla 2019). Lekári z detskej neurochirurgie, ktorí Lukášovi operovali nádor však počas zákroku usúdili, že musia operáciu prerušiť, aby nedošlo k poškodeniu pacienta. Operatéri tak odoperovali chlapcovi len časť nádoru.

Rodičia zostali z tohto zistenia šokovaní. Tvrdia, že im nikto nepovedal, že ich synovi ešte v hlave časť nádoru zostala a hovoria o zavádzaní zo stany lekárov. NÚDCH ich tvrdenia odmieta. ,,Musíme skonštatovať, že sme nepochybili a zdravotnú starostlivosť sme poskytli správne. Komplikácia, ktorá po operačnom zákroku nastala, je žiaľ jedna z možných komplikácií, ktorý takýto zákrok má,” skonštatoval generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Postup pri operácii mali neurochirurgovia z NÚDCH konzultovať s prestížnym zahraničným pracoviskom, ktoré vraj odobrilo kroky lekárov. To však rodičom Lukáša nestačilo. Podali podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby prešetrili postupy lekárov a požiadali o pomoc samotnú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú.

Chlapcovi nevyoperovali neurochirurgovia celý národ. Zdroj: TASR / AP

Boj o pacienta

Rodičia chlapca po tomto zistení už lekárom z NÚDCH nedôverujú a chcú, aby reoperáciu vykonal jeden z najšpičkovejších neurochirurgov Slovenska Juraj Šteňo. Ten ale pracuje na Neurochirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava na bratislavských Kramároch. Napriek tomu, že tieto dve nemocnice sú od seba vzdialené len pár metrov, prevoz pacienta lekári z NÚDCH až do dnešného dňa nechceli povoliť. Obávali sa rizika, ktoré pacientovi môže hroziť. ,,Trasport si berieme na svoje riziko, len aby to bolo čím skôr, do dvoch – troch dní. Veď vedľa v nemocnici je najlepší lekár,” povedala nešťastná matka mladého pacienta. Situácia je natoľko alarmujúca, že zúfalí chlapcovi rodičia boli odhodlaní nájsť pomoc v zahraničí.

15-ročný Lukáš už v Národnom ústave detských chorôb prekonal jednu operáciu mozgu. Potrebuje ale ďalšiu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Má to háčik

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraj Šteňo prevoz medzi dvomi klinikami nepovažuje za rizikový a je ochotný pacienta operovať ,,kľudne aj zajtra”. Riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela ale chce, aby Šteňo buď zoperoval pacienta na detskej klinike v NÚDCH, alebo aby sa celá operácia vrátane starostlivosti uskutočnila na pôde neurochirurgickej kliniky pre dospelých. Šteňo ale nie je zvyknutý na prístroje v NÚDCH, preto nechce operovať tam. „Takýto transport sa realizoval 25 rokov, nikto z mojich kolegov si nepamätá na jediný prípad poškodenia zdravia,“ reagoval na celú situáciu Šteňo. 

Niektorí lekári sa boja previesť pacienta, iní v tom nevidia problém. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Absudrná situácia

Prieťahy medzi dvomi nemocnicami mala vyriešiť ministerka zdravotníctva. Práve na jej stole totiž nezmyselný spor o pacienta skončil. A vyriešila ho vskutku nečakane – z funkcie hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva SR pre neurochirurgiu odvolala Juraja Šteňa. Ako dôvod uviedla zlyhanie komunikácie a lekárskej slušnosti. ,,Nemôže sa stávať, aby tu matka zúfalo prosila ministra a pýtala sa, čo má robiť,“ reagovala šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská na odvolanie Šteňa.

Kalavská navrhla niekoľko riešení, ako by sa dala celá situácia vyriešiť. Rozhodnutie, ale musí učiniť Lukášova matka. Podľa nej sú možnosti nasledovné:

  1. Pacient bude prevezený do Fakultnej nemocnice v pražskom Motole.
  2. Operovať bude tím neurochirurga Šteňa na detskej klinike.
  3. Pacienta prepustia z detskej nemocnice a prijmú ho na oddelenie na Kramároch pre dospelých. Následne sa chlapec vráti do opatery lekárov v NÚDCH.
Ministerka zdravotníctva odvolala Juraja Šteňa z funkcie hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Je rozhodnuté

Prieťahy medzi nemocnicami stáli chlapca s nádorom v hlave takmer život. Dnes popoludní sa však rozhodlo a Lukášovi sa po nekonečných prosbách jeho rodičov dostane adekvátnej zdravotnej starostlivosti. Bývalý hlavný odborník ministerstva zdravotníctva Juraj Šteňo potvrdil, že chlapec podstúpi operáciu už zajtra a to na pôde neurochirurgickej kliniky pre dospelých na Kramároch. Toto rozhodnutie učinila Lukášova matka, aby ukončila už aj tak dlhé dvojmesačné čakanie na operáciu. Neurochirurgovia by mu mali vyoperovať už celý nádor.