Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Aktuálna PREDPOVEĎ na zimu 2023/2024: Bude na VIANOCE sneh? Na TOTO všetko sa pripravte!

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, Freepik

SLOVENSKO – Meteorologická zima, ktorá potrvá až do konca februára, sa už oficiálne začala 1. decembra. Po nehovej kalamite s mrznúcim dažďom, ktorá tento týždeň ochromila Slovensko, mnohí premýšľajú nad tým, čo nás čaká najbližšie týždne. Treba sa pripraviť na viac snehu a mrazov?

Meteorológ a klimatológ Pavel Matejovič nám prezradil prognózy na zimu 2023/2024. Vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. “Po mimoriadne teplom období, ktoré u nás prevládalo v lete a tiež v septembri a októbri, prišlo v poslednej novembrovej dekáde k výraznej zmene a citeľnejšie sa ochladilo. Ochladenie nastalo v dôsledku zmeny atmosférickej cirkulácie. Po zadnej strane tlakovej níže so stredom nad východnou Európou k nám prenikol z vysokých zemepisných šírok studený, pôvodom arktický vzduch,” ozrejmil pre Zregiónu.sk.

Ilustračné foto Zdroj TASR/František Iván

Sneh by mal pretrvávať

Aké sú dlhodobé prognózy na celú zimnú sezónu? V tejto chvíli sa podľa klimatológa ešte nedá presne predpovedať, kde budú zrážky najvýdatnejšie. Poveternostná situácia totiž býva veľmi komplikovaná. Odporúča, aby sme boli pripravení na možné kalamitné situácie na celom území Slovenska. “Studené počasie bude pravdepodobne pretrvávať minimálne do 10. decembra. Počasie po tomto dátume je otázne. Niektoré prognostické modely predpovedajú oteplenie, iné pokračovanie studeného charakteru počasia,” prezradil detaily.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

Podľa prognózy, ktorú vydalo Európske centrum pre strednodobé predpovede počasia ešte začiatkom novembra, by zimná sezóna 2023/2024 ako celok (december – február) mala skončiť ako teplotne nadnormálna. Zároveň sa však očakáva, že zima bude bohatá na atmosférické zrážky. Podľa Matejoviča sa teda nedá vylúčiť, že počas zimy sa vyskytnú aj situácie, keď v krátkom čase napadne veľa snehu. Zrážky však môžu byť aj vo forme dažďa.

“Zimná sezóna 2022/2023 skončila ako teplotne silne nadnormálna. V porovnaní s ňou bude tohtoročná zimná sezóna pravdepodobne chladnejšia,” dodal klimatológ na záver. Čo sa týka Vianoc a nadchádzajúcich sviatkov, zatiaľ nevieme, či si budeme môcť užiť zasnežený Štedrý deň, po čom túžia nielen deti, ale aj dospelí. Predsa len to prinesie krajšiu atmosféru ako nejaký dážď.