Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Dvaja operátori VYPÍNAJÚ sieť: Ak máte TIETO mobily, zmene sa nevyhnete!

Mobil, smartphone, stop. Zdroj: TASR/AP
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Mobilnej sieti, ktorá pokrýva cca 95 % populácie, zvoní umieračik. Najprv Orange, teraz aj Telecom. Najväčší operátori ohlásili, že už do konca roka vypnú staršiu 3G sieť. Zmena sa dotkne nielen majiteľov starších zariadení, ale aj SIM kariet.

Tento krok nie je žiadnym prekvapením, využívanie 3G siete totiž neustále klesá, naopak, pokrytie rýchlejšími 4G a 5G rastie. „Tento rok plánuje Slovak Telekom ukončiť poskytovanie siete tretej generácie. Vypínanie 3G siete bude prebiehať vo viacerých vlnách počas štvrtého kvartálu 2023. Plošný koniec poskytovania 3G siete je určený pred Vianocami 2023,“ oznámil operátor.

Spoločnosť podotkla, že koniec 3G siete pocíti iba malá časť zákazníkov, ktorí používajú starší telefón alebo SIM-kartu. Spresňuje, že iba 2G a 3G siete podporujú iPhony 3G, 3Gs, 4, 4s, 5, 5c alebo Android smartfóny staršie ako 10 rokov. „Pokiaľ využíva zákazník taký telefón, po vypnutí 3G siete bude môcť ďalej prístroj používať, ale bez 3G siete; k dispozícii bude mať stále 2G, takže môže telefonovať, posielať správy, ale bude mať veľmi pomalé dáta,“ priblížil Telekom.

Ak má klient vo svojom zariadení len staršiu SIM kartu s podporou 2G a 3G siete, Telekom ho bude v najbližších týždňoch a mesiacoch kontaktovať, aby si ju bezplatne vymenili za novšiu SIM kartu s prístupom k 4G a 5G.

Skôr, ako sa pôvodne očakávalo, ukončí svoju 3G aj Orange. Ten ešte v decembri oznámil, že zmenil svoje plány a definitívne vypne fungovanie svojej 3G na konci roka 2023.  Zdôvodnil to tým, že túto sieť používa čoraz menej zákazníkov, dokonca menej ako očakávali. Obaja operátori avizovali, že uvoľnené pásmo využijú pre novšie mobilné siete, na čele s 5G.

Vedenie O2 pre Živé.sk uviedlo, že firma ešte konkrétny termín vypnutia 3G siete neurčila. Operátor 4ka, ktorý na náš trh vstúpil ako posledný, vlastnú 3G sieť nemá.