Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE FOTO Počasie pácha ŠKODY! Cesty sú neprejazdné, zúri mohutná VÍCHRICA až ORKÁN: Čoskoro udrú BÚRKY

Víchrica v Žilinskom kraji láme stromy ako zápalky. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kra

SLOVENSKO – Na severe Slovenska vyčíňa vietor. Meteorológovia vydali výstrahy prvého stupňa pre väčšinu tamojších okresov. V horských oblastiach na Orave a Liptove platí až tretí stupeň varovania, hrozí tam totiž víchrica až orkán.

Aktualizované o 21:30 h Slovenskom začína postupovať studený front, ktorý prečistí vzduch a prinesie množstvo zrážok. Na čele frontu sa tvoria prvé búrky, ktoré sú ale slabé, a tak by to aj malo ostať.

Aktualizované o 16:35 h Na staniciach Chopok a Holý vrch zaznamenali meteorológovia v pondelok predpoludním orkán. Podľa TASR sa silný vietor vyskytol aj v nižších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.
Silnejšie nárazy vetra sa podľa SHMÚ lokálne vyskytli aj v nižších polohách, najmä na severe a krajnom západe, väčšinou dosahovali rýchlosť 70 až 100 kilometrov za hodinu. “Aktuálne už vietor trochu zoslabol, najmä na horách, no pri prechode frontu vo večerných a nočných hodinách sa zmení na západný, ale väčšinou nebude silnejší ako aktuálne,” uviedol SHMÚ.

Aktualizované o 15:37 h Podľa informácií portálu imeteo.sk, silný vietor láme stromy aj v našich horách. Víchrica v Tatrách, ktorá dosahuje rýchlosť aj cez 140 km/h láme stromy aj v okolí turistických chodníkov.

Najsilnejší vietor je na poľskej strane Tatier, keďže sa tu prejavuje záveterný efekt.

Aktualizované o 15:25 h „Cesta III/2311 medzi Habovkou a Oravicami je z bezpečnostných dôvodov cesta úplne uzavretá,“ upozornila žilinská polícia.

Ako informuje portál zilinak.sk, v blízkosti obce Oravice spadlo už niekoľko stromov, jeden z nich dokonca trafil prechádzajúce vozidlo. Vysoký listnatý strom sa zlomil aj na žilinskom sídlisku Vlčince, pri svojom páde, našťastie, nikoho nezranil.

Vietor napáchal aj iné škody. Príslušníci Hasičského a záchranného zboru boli v priebehu uplynulých troch hodín privolaní k štyrom strhnutým alebo uvoľneným strechám na budovách, vzniklo tiež niekoľko menších požiarov.

ZDROJ: FB/Marin Neon Poltergeist

Galéria
Víchrica v Žilinskom kraji láme stromy ako zápalky. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj
Víchrica v Žilinskom kraji láme stromy ako zápalky. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj
Víchrica v Žilinskom kraji láme stromy ako zápalky. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj
navigate_before
navigate_next

Aktualizované o 15:08 h Podľa TASR výstraha prvého stupňa pred vetrom pribudla pre okresy Ilava, Považská Bystrica, Púchov a pre takmer celý Žilinský kraj. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Výstraha prvého stupňa pred dažďom bude podľa meteorológov platiť od 18.00 h pre celý Žilinský kraj a pre okresy Banská Bystrica, Brezno, Žiar nad Hronom, Považská Bystrica, Prievidza a Poprad.

SHMÚ upozornil, že výstraha tretieho stupňa pred vetrom na horách naďalej platí v okresoch Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín.

Aktualizované o 14:20 h Najsilnejší vietor je podľa portálu imeteo.sk na Orave, kde poryvy vetra prekračujú rýchlosť až 80 km/h. V Liesku na Orave dosiahol poryv vetra rýchlosť 87 km/h. Telgárt hlási 83 km/h a Poprad 77 km/h. Takýto silný vietor už predstavuje veľké nebezpečenstvo.

Silný vietor už na severe vyvrátil niekoľko stromov. Stromy popadali aj v Lietave, v Zuberci, v Likavke, v Námestove, či v Dolnom Kubíne. Pre silný vietor a popadané stromy musela polícia uzatvoriť niekoľko ciest. Pre popadané stromy uzatvorila polícia cestu II/520 v oblasti Suchej Hory, v okrese Tvrdošín.

Pre možný pád stromov uzavrela polícia z bezpečnostných dôvodov cestu III/2311 medzi Habovkou a Oravicami.

Silný vietor naberá na sile a jeho maximálne nárazy vetra budú vrcholiť okolo 15:00. Najsilnejší vietor je najmä na severe a severozápade.

Zuberec – Oravice. Zdroj: FB/Dopravný servis

Vietor spôsobuje problémy už od rána

Ako informuje portál zilinak.sk, silný vietor spôsobil od rána viacero problémov nielen motoristom. Polámal už množstvo stromov, niektoré z nich spadli na cesty a obmedzili premávku. Hasiči zasahovali v Párnici, Námestove, Dolnom Kubíne, Likavke a Fačkove.

Frekventovaná cesta II/583 medzi Párnicou a Zázrivou je aktuálne neprejazdná, spadnutý strom zablokoval oba jazdné pruhy. Jeden pruh je blokovaný aj medzi Zubercom a Oravicami.

Varovanie pred mimoriadne silným vetrom

Ako informuje TASR, v okresoch Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín platí v pondelok do 13.00 h výstraha tretieho stupňa pred vetrom na horách. SHMÚ upozorňuje na vietor v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji, v takmer celom Nitrianskom kraji a v okresoch Brezno, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Kežmarok, Poprad a Tvrdošín. Na týchto miestach platí výstraha prvého stupňa. V okrese Gelnica vydali hydrológovia výstrahu prvého stupňa pred povodňami.

Párnica – Zázrivá. Zdroj: FB/Dopravný servis

Pred siným vetrom varuje aj Horská záchranná služba (HZS). Môže vyskytnúť na hrebeňoch s nadmorskou výškou nad 2 000 metrov nad morom vo Vysokých, Západných, Belianskych a Nízkych Tatrách. Pre mimoriadne silný vietor tam dôrazne neodporúča pohyb turistom. “Očakáva sa výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 45 až 50 metrov za sekundu a možnú priemernú rýchlosť 30 až 34 metrov za sekundu, čo predstavuje mohutnú víchricu až orkán,” upozornila HZS.

Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa nej v danom ročnom období a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. “HZS na základe vyššie uvedených informácií dôrazne neodporúča pohyb v daných oblastiach,” dodali horskí záchranári.

Vietor vystrieda dážď a búrky

Vietor teda aktuálne naberá na sile, na horách zúri mohutná víchrica a večer príde ešte aj front, na ktorého čele sa môžu tvoriť búrky. Informuje o tom portál imeteo.sk.

So zrážkami spadne na zem aj množstvo saharského prachu. Studený front bude znamenať aj ochladenie. Už zajtra budú teploty nižšie aj o viac ako 10 °C.


Veľká PREDPOVEĎ na APRÍL: Čaká nás veľmi NENORMÁLNE počasie! Najväčší EXTRÉM zažijeme už na začiatku