Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Veľká PREDPOVEĎ na APRÍL: Čaká nás veľmi NENORMÁLNE počasie! Najväčší EXTRÉM zažijeme už na začiatku

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Posledný marcový víkend sa u nás niesol v znamení letných teplôt. Dočkali sme sa ich veľmi skoro. Pred nami je bláznivý apríl, ktorého začiatok by mal byť veľmi teplý a zároveň veľmi premenlivý, čo naznačuje možnosť častých búrok.

Portál iMeteo na základe klimatologických modelov predpovedá, že ani tento rok nás v apríli nečaká stabilné počasie. Práve naopak. Bude veľmi premenlivý a zrejme aj teplý. Nadviaže tak na predchádzajúce nadpriemerne teplé mesiace.

Apríl by však mal byť nielen nadpriemerne teplý, ale zrejme aj bohatý na zrážky. “Takmer všetky aprílové týždne by mali byť na našom území zrážkovo nadnormálne a obzvlášť zrážkovo nadnormálna bude prvá polovica apríla,” píše portál s tým, že vzhľadom na vysoké teploty nás čakajú početné prehánky a búrky

Najabnormálnejší by mal byť začiatok mesiaca, kedy by priemerná teplota mala byť o 3 až 6 °C vyššia, ako je dlhodobý priemer. “Predovšetkým prvá polovica apríla by mala byť teplotne aj zrážkovo veľmi abnormálna. S blížiacim sa koncom mesiaca by mali byť odchýlky menšie,” dodáva portál.

Dnes mimoriadne teplo, potom zvrat

Nadpriemerne teplý bude aj prvý aprílový deň. Ako predpovedá SHMÚ, v pondelok (1. apríla) po prednej strane rozsiahlej a hlbokej tlakovej níže so stredom v oblasti Britských ostrovov bude pred studeným frontom do našej oblasti vrcholiť prílev extrémne teplého vzduchu od juhozápadu. Najvyššia denná teplota vystúpi na 21 až 26 stupňov, na juhu bude ojedinele aj teplejšie.

Už v utorok (2. apríla) ale príde zmena. Studený front spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa presunie z Poľska nad Pobaltie, postúpi cez našu oblasť smerom na východ. Za ním k nám začne
od západu prúdiť chladnejší morský vzduch. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 9 až 16 stupňov.