Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ŠPINA, potraviny po záruke a TRUS hlodavcov! TOTO všetko odhalili kontroly v slovenských obchodoch: FOTO len pre silné povahy

supermarket, obchod, nákup, pozor, výstražný trojuholník
Ilustračné foto. ZDROJ: Pixabay (ilustračné)

BRATISLAVA – Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenska vykonala v uplynulom období množstvo kontrol potravín v rôznych prevádzkach. Na úradných kontrolách boli zistené aj nechutné skutočnosti zo slovenských obchodov a prevádzok. Znečistené prostredie na skladovanie potravín je nič oproti trusu hlodavcov. V predajniach sa dokonca predávali aj výrobky po dátume spotreby.

Inšpektori regionálnych veterinárnych a potravinových správ vykonali v období od 01.02. do 29.02.2024 okolo 3500 oficiálnych úradných kontrol potravín živočíšneho i rastlinného pôvodu. Z daného počtu našli nedostatky pri 216 kontrolách. Najviac nedostatkov bolo v stredných a malých predajniach potravín.

Počas úradných kontrol bola vytvorená aj dôkladná fotodokumentácia nedostatkov. Inšpektori natrafili na znečistené prostredie, nevyhovujúce označenie či nečitateľné údaje na etiketách. Najväčšími prehreškami, na ktoré natrafili, bol predaj potravín po dátume spotreby a trus hlodavcov v prevádzke.

Najväčšie nedostatky, ktoré odhalili kontrolóri, nájdete v fotogalérii.

Galéria
RVPS KN znečistená manipulačná rampa. Zdroj: svps.sk
RVPS BB predaj tovaru po dátume spotreby. Zdroj: svps.sk
RVPS MI nevyhovujúce označenie, nečitateľné údaje na etiketách. Zdroj: svps.sk
RVPS BB nedostatky v hygiene skladovania. Zdroj: svps.sk
RVPS MT nedodržaná predpísaná teplota pri predaji. svps.sk
RVPS KN znečistená podlaha v prevádzke s výskytom exkrementov hlodavcov. Zdroj: svps.sk
navigate_before
navigate_next

Inšpektori celkovo uložili blokové pokuty 217 prevádzkam v celkovej výške 2840€. Veľmi vážne nedostatky sa riešili v správnom konaní, pričom bolo uznaných 58 právoplatných rozhodnutí a ich pokuta bola celkovo vo výške až 91 000€.