Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Slovensko má biznis BUDÚCNOSTI, čo dobýja celý SVET: Získame ťažké MILIÓNY a tisíce miest po celej krajine! Ale pre KORUPCIU sme prišli o MEGA šancu

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, Unsplash

BRATISLAVA, PREŠOV – Dobré správy pre budúcnosť Slovenska, rastie u nás nový, silný pilier ekonomiky a s ním prichádzajú veľké investície. Reč je o výrobe ekologického vykurovania, ktoré vynašiel Slovák. Na druhej strane, kvôli korupcii nám ušla svetová šanca, ktorá Slovensko mohla aspoň sčasti vymaniť z pozície montážnej dielne. 

Slovenská ekonomika sa stáva menej závislou od výroby áut. Tento segment je síce naďalej číslo jeden, ale pribúda k nemu silný partner: výroba tepelných čerpadiel, ktoré sú označované ako biznis budúcnosti. O tepelné čerpadlá, ako o ekologický zdroj vykurovania, prudko rastie záujem. Už dnes ich predávajú milióny, a vzhľadom na odklon od fosílnych zdrojov, toto odvetvie zlaté časy zrejme ešte len čakajú.

Na Slovensku už máme piatich výrobcov tepelných čerpadiel. Najnovšie sa k ním na východe pridá nový investor zo zámoria. V Prešove postaví fabriku pre 500 ľudí popredný americký koncern Rheem Global Water. Rozbehne tam výrobu zásobníkov teplej vody pre tepelné čerpadlá a iné energetické zariadenia. Výrobné linky by mal spustiť v roku 2025.

Investíciu Američania zrealizujú prostredníctvom svojej holandskej dcéry DeJong, ktorú kúpili len vlani, a to s jasným cieľom – dobyť európsky trh. Ide o silného hráča, americký koncern totiž patrí k najväčším svetovým výrobcom technológií na vykurovanie, chladenie a ohrev vody.

Stovky miliónov a tisíce pracovných miest

Nová prešovská investícia má podobné zameranie ako iné existujúce a pripravované fabriky na tepelné čerpadlá. Vo Vranove nad Topľou ich ide vyrábať holandská firma BDR Thermea, v Senici nemecký Vaillant, v Poprade ďalšia nemecká firma Stiebel Eltron a v oravskom Istebnom zasa lichtenštajnský Hoval. A ešte nádrže do tepelných čerpadiel bude v Rimavskej Sobote produkovať tretia nemecká firma Winkelmann, sumarizuje Denník N.

Pätica týchto skorších investícií má celkový objem zhruba 400 miliónov eur a vytvárajú dohromady skoro 3 500 nových pracovných miest. Slovenský priemysel takto získava úplne nový a veľmi perspektívny pilier.

Veľký prínos je to taktiež pre východ Slovenska, ktorému sa dlhodobo nedarilo presvedčiť veľkých investorov. Východniari boli preto za prácou nútení cestovať na západ. Po švédskom Volve, nemeckom Boschi a holandskom BDR Thermea stovky tak zamestnanosť v regióne podporí aj americký koncern.

Plynové kotly majú nahradiť hlavne tepelné čerpadlá. Zdroj: Freepik
Tepelné čerpadlo vyhreje dom bez potreby plynu či iného fosílneho zdroja. Zdroj: Freepik

Za vynálezom stojí Slovák, dnes dobýja svet

Slovensko tak naskočilo na vlak so sľubnou perspektívou. Možno to vnímať aj ako zadosťučinenie za to, že prvé tepelné čerpadlo na svete skonštruoval Slovák Aurel Stodola. Jeho tepelné čerpadlo z roku 1928 dodnes pracuje vo Švajčiarsku a vykuruje radnicu v Ženeve s odoberaním tepla z vody jazera.

Vynález, ktorý odoberie teplo z vonkajšieho vzduchu, vody či zeme, a premení ho na vyššiu teplotnú úroveň, zaznamenáva boom. Len za minulý rok sa v Európe predalo vyše tri milióny tepelných čerpadiel, čo je medziročný nárast až o 40 percent. Celosvetovo tepelné čerpadlá zatiaľ pokrývajú približne 10 percent spotreby tepla v budovách, pokiaľ sa používajú ako hlavné vykurovacie zariadenie.

Mohli sme mať svetový výskum, budú iba montážne linky

Východniari však mohli rozbehnúť ešte jednu zaujímavú príležitosť. Hoci pri Košiciach vyrastie veľká fabrika s logom automobilky Volvo, nemuselo ostať len pri výrobe. Ako informovali Hospodárske noviny, vybudovať tam totiž chceli špičkové vývojové centrum svetového významu. Išlo by o výskumný kampus podzemného staviteľstva.

Veľkolepé plány žilinskej spoločnosti Prefa Alfa naštaroval ohlásený príchod Volva. Plány však stroskotali. „Dôvodom bolo to, že Slovensko nemá svoju vlastnú surovinovú politiku a ideu vybudovania svetového výskumné centra opúšťame aj kvôli korupcii v krajine,“ uviedol Christoffer Storkaas, výkonný riaditeľ švédskej spoločnosti Dividend Industries AB, ktorá realizuje výskum pre spoločnosť Prefa Alfa.

Ako dodal, podľa ich geologických prieskumov sa Slovensko v budúcnosti môže stať centrom hĺbkového baníctva v rámci celej Európy. No žiaľ, v tejto oblasti dnes absentuje akýkoľvek vládny program. Areál, kde chceli postaviť výskumné centrum, má napokon ožiť vďaka subdodávateľom pre Volvo.