Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensku KRACHUJE ďalšia sieť obchodov s TOP značkami! Čo sa to na SLOVENSKU deje? Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

BRATISLAVA – Len pred pár dňami sme informovali o veľkom zatváraní predajní John Garfield. Najnovšie však ťažkosti trápia aj skupinu, ktorá u nás predáva značky ako Tommy Hilfiger, Levi’s, Furla alebo Michael Kors. Nedávno zatvárala obchody a dnes kvôli nesplácaniu dlhov čelí jedna z jej firiem návrhom na konkurz.  

Osemnásť rokov skúseností, 22 predajní na Slovensku aj v Česku a 3 e-shopy. Takto sa prezentuje DENIM group, ktorá na Slovensku zastupuje svetové módne značky. Začínala s oblečením Tommy Hilfiger a postupne k nemu pribúdali pojmy ako Tommy Jeans, Diesel, G-Star RAW alebo Levi’s. Neskôr vytvorila líniu aj pre prémiové doplnky Marc Jacobs, Furla, Michael Kors, Vivienne Westwood či Luxottica.

Ani tieto zvučné mená však zrejme nestačia na dlhodobý podnikateľský úspech. Spoločnosť dlhuje peniaze viacerým spoločnostiam, vrátane štátu. Jednému z veriteľov zjavne došla trpezlivosť a svoje peniaze sa snaží získať radikálnym spôsobom.

Predajňa Tommy Hilfiger v nitrianskom obchodnom dome, ktorý predajcu posiela do konkurzu. Zdroj: FB/Mlyny Nitra

Nitrianske obchodné centrum Mlyny, kde mala Denim svoju predajňu, požiadalo o vyhlásenie konkurzu spoločnosti Denim Retail. Tá je súčasťou skupiny Denim, pričom pod ňu spadá práve biznis s kamenným prevádzkami. Teraz musí súdu dokázať, že má dostatok peňazí, inak jej hrozí krach a rozpredaj majetku. Vyplýva to z Registra úpadcov, ako prvý na to upozornil Index.

Nedávno zatvárali predajne, pre lockdown chceli milióny

O tom, že nad skupinou Denim sa zmráka, nasvedčovali už viaceré správy. V roku 2019 dosahovali predajne tržby okolo šesť miliónov eur, potom však prišla pandémia a firma sa prepadla do červených čísel. Zdá sa, že sa z toho nespamätala a účtovné uzávierky za roky 2021 a 2022 dodnes nezverejnila.

Hospodárenie firmy, ktorú obchodné centrum posiela do konkurzu. Zdroj: Finstat

O ťažkostiach predajcu sme už písali, keď začiatkom roka zavrel predajne Tommy Hilfiger. Dve v nákupných centrách v Bratislave (Aupark a Vivo) a ďalšiu v už spomínam obchoďáku v Nitre. Vedenie spoločnosti to vtedy zdôvodňovalo optimalizáciou siete.

Spoločnosť mediálnu pozornosť získala aj žalobou voči štátu. Žiadala totiž dvojmiliónové odškodné kvôli povinnému zatvoreniu prevádzok počas pandémie Covid-19.

Komu každému dlží a čo bude s obchodmi?

Problémy z čias pandémie ostali firme visieť na krku až dodnes. Ako nedávno informovali Hospodárske noviny, ministerstvo financií voči firme eviduje takmer 120-tisícovú pohľadávku. Rezort uviedol, že dlh vznikol za neplnenie podmienok po poskytnutí úveru v rámci tzv. covidovej pomoci.

Zďaleka to však nie je jediný dlh. Firma je na zozname dlžníkov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (dlh 30-tisíc eur), Sociálnej poisťovne (takmer 105-tisíc eur) aj finančnej správy (4800 eur). Otázne je, komu ešte ďalšiemu dlží. Napríklad dlhy voči obchodným centrám totiž nie sú verejne známe.

Budúcnosť firmy je nejasná, faktom je iba to, že čelí návrhu na vyhlásenie konkurzu. “Súd má v zásade dve možnosti. Ak dlžník preukáže, že má dostatok financií, konkurzné konanie zastaví. V opačnom prípade vyhlási konkurz a začne sa speňažovanie majetku,” vysvetľuje Index.

Zdôrazňujeme, že možný bankrot sa týka firmy, ktorá prevádzkuje predajne. Skupina však podniká aj v rámci veľkoobchodu a internetového predaja. Otázna je však finančná kondícia celej skupiny, ktorá na Slovensku zastupuje svetové značky. Svoje výsledky za minulý rok taktiež nezverejnila.


Ľudia v ŠOKU! Hromadné ZATVÁRANIE obľúbených OBCHODOV po celom Slovensku: Na trhu sú už 30 rokov