Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Domáce

AKTUÁLNE Na Slovensku udrú silnejšie BÚRKY: Hrozia aj KRÚPY! Kde a kedy presne ich čakať?

búrka
Ilustračné foto: Pixabay/ FelixMittermeier

BRATISLAVA – Hoci najbližšie dni nás poteší teplé a slnečné počasie, pozor si však musíme dať aj na nebezpečné javy. Ako upozorňuje imeteo.sk, hrozia totiž silnejšie búrky, vylúčené nie sú ani krúpy.

Aktualizované 21.5 8:00 – V nedeľu bude búrok viac ako včera, hlavne v horských oblastiach stredného Slovenska, spresňuje predpoveď imeteo.sk. Pri búrkach počítajte s rizikom prívalových zrážok.

Počas pondelka by búrok malo byť na našom území o čosi viac ako počas víkendu, a to s najpravdepodobnejším výskytom v horských oblastiach na pomedzí západného a stredného Slovenska.

V utorok príde vlna búrok. Dnešné a zajtrajšie búrky budú búrky z tepla. “Oveľa nebezpečnejšie búrky by na naše územie mali doraziť v utorok, kedy od západu postúpi studený front. Pred ním ešte budú na našom území vznikať predfrontálne búrky, no v popoludní a večer prídu frontálne búrky, ktoré budú aj intenzívnejšie,” predpovedajú odborníci z imeteo. Ako dodávajú, studený front sa následne nad našim území zvlní a búrky tak hrozia nielen v utorok, ale treba s nimi počítať až do štvrtka, pričom budú intenzívnejšie.


2800 STAROSTOV príde o prácu! Návrh ministerstva chce totálne ZMENIŤ Slovensko: Kam by ste po NOVOM patrili?


Slnečné počasie pokazia búrky

Nielen Slovensko, ale aj väčšinu Európy čaká po daždivých dňoch výrazné zlepšenie počasia. Uplynulé dni sme boli totiž pod vplyvom rozsiahlej tlakovej níže, ktorá prinášala vlhký vzduch. Teraz však prichádza zvrat.

Počasie v našich končinách začne ovplyvňovať tlaková výš, ktorá bude zabezpečovať stabilné počasie. „Zároveň však po jej okraji bude do našej oblasti prúdiť teplejší a vlhší vzduch a práve v tomto teplom a vlhkom vzduchu sa budú nad našou oblasťou tvoriť početné prehánky a búrky,“ píšu odborníci z imeteo.

Vlhký vzduch, ktorý sa počas dňa prehrieva je vždy veľmi vhodný na tvorbu búrkovej činnosti a to sa udeje aj v tomto prípade. Cez víkend nás čakajú tzv. búrky z tepla.

Cez víkend pozor najmä na horách

Víkend bude v znamení slnečného a teplého počasia. „Popoludní sa však začne vytvárať kopovitá oblačnosť z ktorej sa sformujú prehánky a búrky. Ich najočakávanejší výskyt je v oblasti hôr,“ uvádzajú meteorológovia.

Numerické modely sa zhodujú, že po oba dni by sa mali búrky tvoriť predovšetkým v severnej polovici stredného, prípadne západného Slovenska. Počas búrok sa budú vyskytovať silnejšie búrky, no v jadrách jednotlivých buniek nie sú vylúčené ani prípadné krúpy.

Výraznejšie búrky v utorok

Takýto charakter počasia nás čaká zrejme do utorka. „V utorok by mal cez Európu postupovať studený front a ten môže do našej oblasti priniesť výraznejšie búrky. Búrky budú plošnejšie a zrejme aj silnejšie,“ predpovedá imeteo.