Regióny Banská Bystrica Top

AKTUÁLNE Veľké ZMENY v doprave od NOVÉHO ROKA! Tisícky SLOVÁKOV budú cestovať INAK: Vieme podrobnosti

Ilustračné foto. Zdroj: imhd.sk, TASR/Pavol Zachar

BANSKÁ BYSTRICA – Od nového roka sa mení spôsob cestovania ľudí v Banskobystrickom kraji. Všetky linky prímestských autobusov prechádzajú od tohto dátumu na Integrovaný dopravný systém, čo so sebou prinesie množstvo zmien. 

 

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s expertmi zo Svetovej banky analyzoval stav verejnej dopravy v kraji. Na základe týchto analýz bolo odporúčané modernizovať prímestskú autobusovú dopravu vo viacerých smeroch. Hlavným odporúčaním bola digitalizácia a zjednotenie verejnej dopravy, ktorá je v kraji najrozšírenejšia – a teda prímestskej autobusová doprava.

“V kraji bolo niekoľko desiatok rokov zaužívané jednoduché cestovanie z bodu A do bodu B a vôbec neboli zohľadňovaní pravidelní cestujúci, nové moderné spôsoby predaja cestovných lístkov a poskytovania informácií pre cestujúcu verejnosť. Kraj sa rozhodol zmodernizovať verejnú dopravu a priniesť ľudom vyššiu kvalitu poskytovaných služieb,” prezradila pre Zregiónu.sk Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Ako sa zmení nový systém cestovania?

Banskobystrický kraj bude po novom rozdelený na tarifné zóny, podľa ktorých si budete môcť kúpiť cestovné lístky. Tie si môžete kúpiť dopredu ako predplatný cestovný lístok pre určité zóny (IDS Časovka) alebo ako sieťový lístok platný pre všetky linky v rámci BB kraja (IDS Sieťovka). Rozdelené sú na stanovené časové obdobie (30 dní, 60 dní, 1 rok). K dispozícii bude aj 24-hodinový lístok alebo prestupný cestovný lístok na jednu reláciu (cestu). Cena sa bude odvíjať od počtu tarifných jednotiek.

cennik
Cenník cestovného platný od 1. januára 2024. ZDROJ: IDS BBSK

Čo sa týka cien za predplatený lístok IDS Časovka, tie sa pohybujú od toho, ako ďaleko cestujete. Lístky IDS Sieťovka, ktoré platia pre všetky linky, stoja na mesiac 97 €, na 90 dní 256 € a na celý rok 891 €. Ak necestujete pravidelne, môžete si na svoju kartu nabiť kredit. To môžete urobiť aj z pohodlia domova alebo v zákazníckych centrách. Dobíjanie kreditu už nebude možné priamo o vodiča autobusu. U vodiča bude možné zakúpiť len jednorazový cestovný lístok alebo 24-hodinový lístok.

Ako sa o zmenách môžete dozvedieť viac?

O všetkých zmenách sa obyvatelia BB kraja môžu dozvedieť nielen z médií, ale aj zo špeciálneho čísla časopisu Náš kraj, ktorý je distribuovaný do viac ako 272-tisíc schránok domácností v celom kraji. “Prebehla SMS kampaň, kedy informácie o pripravovaných zmenách a IDS prišli priamo do mobilu viac ako 280-tisíc ľuďom, ktorí žijú alebo pracujú v BBSK,” dodala Štepáneková.

Ako nám ďalej prezradila Lenka Štepáneková, na všetky obecné a mestské úrady v kraji boli distribuované plagáty a brožúrky k IDS, a to nielen v slovenskom, ale do obcí v južných okresoch aj v maďarskom jazyku. Na všetkých poštách v kraji visia plagáty, ktoré o zmene informujú. Rovnako viackrát informovali rodičov a žiakov všetkých stredných škôl prostredníctvom oznamov v EduPage. Viac informácií sa môžete dozvedieť aj v Zákazníckych centrách.

Ak sa zaregistrujete už teraz, získate mesiac cestovania navyše. Na ďalšej strane nájdete návod, ako na to.