Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota Top

AKTUÁLNE Veľký KRACH FABRÍK a masové PREPÚŠŤANIE? V ZNÁMEJ firme končia STOVKY ľudí: Vieme, čo je za tým

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay/Freepik

SLOVENSKO – Nový pilier našej ekonomiky nečakane zakopol. V krátkom čase u nás pribudol celý rad výrobcov ekologického vykurovania – tepelných čerpadiel. Firmy tu investovali stovky miliónov, avšak záujem o toto vykurovanie nečakane klesol. Európsky kolaps predaja tepelných čerpadiel môže zasiahnuť aj Slovensko. 

Biznis budúcnosti a postupne čoraz dôležitá súčasť našej ekonomiky a zamestnanosti. Odvetvie výroby tepelných čerpadiel zažívalo v roku 2022 rekordné predaje a svetové mocnosti bojovali o ich výrobné kapacity a o podiel na jednom z kľúčových budúcich „zelených“ trhov. Slovensku sa v tomto súboji úspešné. Prilákali sme celý rad veľkých investorov, ktorý na Slovensku vybudovali alebo vybudujú fabriky za stovky miliónov a zamestnajú tisíce ľudí. Tepelné čerpadlá majú postupne nahradiť fosílne zdroje vykurovania, a tak prispieť k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

Posledný štvrťrok však podľa združenia európskych výrobcov tepelných čerpadiel (EHPA) výrobcovia čelia prudkému poklesu predaja. Predaj tepelných čerpadiel klesol v medziročnom porovnaní o 14 percent, čo môže ohroziť klimatické ciele EÚ, ale aj plánované investície do ich výroby. Môže za to politická neistota aj nízka cena zemného plynu, tvrdia zástupcovia sektora. Informuje o tom portál Euractiv.

Plynové kotly majú nahradiť hlavne tepelné čerpadlá. Zdroj: Freepik
V treťom štvrťroku 2022 sa v Európe predalo približne 565-tisíc tepelných čerpadiel. O rok neskôr toto číslo kleslo na približne 485 000, teda o 14 percent. Zdroj: Freepik

Investície v ohrození, ide iba o dočasný pokles?

Pokles predaja znamená aj neistotu investícií v hodnote siedmich miliárd eur, ktoré ohlásili výrobcovia v rokoch 2022 až 2025. Ako dodáva portál, zasiahnuť to môže aj Slovensko, kde v súčasnosti pôsobí jedenásť výrobcov tepelných čerpadiel a traja tento rok ohlásili ďalšie investície do výroby. Ročne by tak Slováci mali byť schopní na trh dodávať až 500-tisíc tepelných čerpadiel.

Otázne však je, či si všetky nájdu svojich zákazníkov. Aktuálne v ich neprospech totiž nepriaznivý pomer ceny plynu a elektriny, ktoré čerpadlo potrebuje na svoju prevádzku. To odrádza ľudí od odklonu od klasiky v podobe v podobe plynových kotlov. Kľúčovou otázkou tak ostáva, či ide iba o krátkodobý negatívny trend, ktorý zvrátiť môžu aj rozhodnutia politikov na poli energetiky a podpory tzv. zelených foriem vykurovania.

>> Ťažkosti však trápia aj iné odvetvia. Hromadné prepúšťanie ohlásila známa firma. O prácu príde viac ako 320 Slovákov. Čo s nimi bude ďalej? Čítajte na druhej strane.