Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Veľký operátor po viac ako 20 rokoch RUŠÍ základnú službu! Namiesto toho prináša túto NOVINKU

mobil, telefón
Ilustračné foto. ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – Známy a obľúbený mobilný operátor prichádza hneď s viacerými novinkami. Niektoré sú príjemné viac, iné zas menej. Telekom plánuje v najbližších mesiacoch obmedziť a následne úplne zrušiť jednu z najstarších služieb. Namiesto toho prichádza s novinkou, ktorá určite zaujme.

 

Ako uvádza portál Živé.sk, Telekom sa rozhodol zrušiť odkazovú schránku, ktorú využíva stále menej a menej ľudí. Rušenie bude postupné a bude sa týkať mobilných aj fixných služieb. Od 1. septembra nebude možné aktivovať nové odkazové schránky, no tie aktívne budú môcť zákazníci stále využívať. K ich úplnému zrušeniu by malo dôjsť v prvom štvrťroku 2024, avšak operátor zatiaľ nevedel prezradiť konkrétny termín.

Volania aj bez mobilného signálu

Telekom okrem rušenia služby prichádza aj so zaujímavou novinkou. Portál Vo svete IT informuje o tom, že zákazníci tohto operátora budú môcť využívať službu volanie cez Wi-Fi. To znamená, že budete môcť telefonovať a posielať SMS správy aj v prípadoch, kedy nebudete mať signál, resp. kedy nebude kvalita mobilnej siete dostačujúca.

Zdroj: TASR / AP

„Telekom štartuje 15. augusta 2023 pilotnú prevádzku služby Volanie cez WiFi. Vďaka nej budú môcť zákazníci využívať volania a posielať SMS aj na miestach so slabším alebo žiadnym mobilným signálom, ak budú pripojení do akejkoľvek dostupnej Wi-Fi siete,“ prezradil operátor.

Zo začiatku ide o pilotný projekt, ktorý sa bude týkať len určitých zákazníkov, no postupne sa pridajú ďalší. V pilotnej prevádzke pôjde o zariadenia z radu Samsung Galaxy S22, teda S22, S22+ a S22 Ultra. Čoskoro by mala pribudnúť podpora aj pre ďalšie modely. „Volanie cez WiFi je služba, ktorá umožňuje vďaka technológii VoWiFi (Voice over WiFi) volať či posielať SMS cez akúkoľvek Wi-Fi sieť, do ktorej sa zákazník pripojí.“, doplnil Telekom.


AKTUÁLNE Slováci, ZÚRIA! Dvaja ďalší operátori VYPÍNAJÚ české stanice: Vieme, čím ich chcú NAHRADIŤ


Túto funkciu je potrebné aktivovať vo svojom mobilnom telefóne. V nastaveniach ju môžete nájsť pod rôznymi označeniami, napríklad “Volanie cez Wi-FI” alebo “Hovory VoLTE”.

Služba sa bude zapínať zákazníkom automaticky, avšak ak ju chcete zapnúť skôr, môžete kontaktovať zákaznícku linku. „Ak si chcú zákazníci aktivovať službu skôr, môžu svoju požiadavku smerovať na Zákaznícku linku. Aktivácia služby je bezplatná. O úspešnej aktivácii bude zákazník informovaný SMS správou,“ dodal Telekom na záver. Dostupná bude pre všetky paušály vrátane predplatených kariet. Volania sa účtujú rovnako ako pri uskutočnení cez mobilné siete, ale výhodnejšie budú v roamingu.