Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Vianoce Slovákov sú OHROZENÉ! Množstvo e-shopov je na hranici hromadného KRACHU: Vieme, čo je za tým

Ilustračná foto. Zdroj: Pixabay, Pexels. úprava regiony.sk

BRATISLAVA – Niektorí zákazníci môžu mať problém dostať sa k svojím objednávkam či vyhliadnutým darčekom z internetových obchodov. Pád kuriérskej spoločnosti 123Kurier totiž so sebou nadol ťahá aj desiatky až stovky e-shopov. Balíky ostali na depe a časť internetových obchodov, ktorým nevyplatili peniaze, balansuje na hranici krachu. 

Pád kuriérskej firmy prišiel v tom najhoršom čase – v predvianočnom období, ktoré mnohým e-shopom generuje najväčšie príjmy. V zavretých depách podľa e-shopov uviazlo množstvo nedoručených zásielok. Ľudia nemajú objednaný tovar a zároveň kuriérska firma e-shopom neuhrádza platby ani za doručený tovar.

Internetové obchody musia siahať na svoje finančné rezervy a tie, pre ktoré je predvianočný čas kľúčový, sa dostávajú až do existenčných problémov. Poukázal na to Denník N s tým, že na stránke, ktorá spája poškodených dodávateľov a odberateľov, sú už stovky podnikateľov.

Podľa ich slov kuriérska firma niektorým dlhuje tisíce, iným až státisíce eur. Najmä pre menšie firmy, ktoré sa orientujú na zimný sortiment, je to takmer likvidačné. Celkovo pohľadávky voči padnutej firme môžu dosahovať dva až päť miliónov eur. E-shopy chcú teraz voči dlžníkovi postupovať spoločne, uvažujú o podaní žiadosti o konkurz a trestných oznámeniach. Ťažkosti však pocítilo napríklad aj občianske združenie, ktoré cez kuriérsku firmu poslalo balíky pre sociálne slabé rodiny.

123 kuriér
Firma má po celom Slovensku deväť pobočiek a prekladísk. Zdroj: Facebook/123kurier.sk

Čo v skutočnosti stojí za pádom firmy?

Firma sa po niekoľkých silných rokoch zmieta v problémoch, ktorých pozadie nie je úplne jasné. Najprv do konkurzu padla jej česká dcérska spoločnosť 123Kurýr, zakrátko zatvorila všetky svoje depá aj slovenská materská firma.

Vlastníci firmy hovoria o podraze a snahe o nepriateľské ovládnutie firmy, do ktorého sa podľa nich zapojila aj veľká časť kľúčových zamestnancov. Za protiprávne považujú aj konanie niektorých kuriérov, ktorí si nechávajú peniaze a objednávky. Niektorí kuriéri však tvrdia, že už dlhšiu dobu nevideli výplatu. To, či a kedy sa firma dokáže pozviechať, je nateraz otázne.

Kuriérskej firme sa darilo, tržby jej vlani narástli až na 19 miliónov eur, z ktorých na zisk premenila takmer 600-tisíc eur. Zdroj: FinStat

>> Na Slovensku tento rok skrachovali alebo bojujú o prežite aj viacerí obľúbení výrobcovia potravín, módne značky, ba dokonca celé siete obchodov. Ich prehľad nájdete v tomto článku:


BANKROT a hromadné PREPÚŠŤANIE: Tieto OBCHODY a obľúbené ZNAČKY na Slovensku definitívne KONČIA! TOTO si už viac NEKÚPITE