Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Zahraničné Top

AKTUÁLNE Zákerný VÍRUS opäť vyčíňa na Slovensku! Prijímajú OPATRANIA, úmrtnosť u človeka je až 50 percent

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, zregionu.sk

SLOVENSKO – Vtáčia chrípka opäť udrela na Slovensku, počet prípadov rastie a do pozoru stavia aj hydinárov. Zasiahla chov pre veľkého slovenského hydinára aj labute. Len pred pár dňami pritom museli pre vírus H5N1 zlikvidovať až 40-tisíc kurčiat. Chorobou sa môže nakaziť  aj človek. Odborníci radia, ako sa ochrániť.

Po levickom, senickom, popradskom, trnavskom, seneckom okrese a Bratislave sa vírus vtáčej chrípky opäť potvrdil v dvoch okresoch na západe Slovenska. Najnovšie ohnisko zachytili na farme v Špačinciach (okres Trnava), ktorá patrí medzi dodávateľov jedného z najväčších hydinárskych podnikov na Slovensku. “V reakcii na potvrdenie vtáčej chrípky v Špačinciach sme celkom zrušili plánovanú porážku hydiny z tohto chovu. Všetci ostatní naši dodávatelia sú z oblastí mimo výskytu vtáčej chrípky,” uviedol PR manažér spoločnosti HYZA, Pavel Heřmanský, pre portál My Topoľčany, ktorý o prípade informoval. Chrípka zasiahla len rozmnožovacie chovy, produkciu násadových vajec. Pokles dodávok na trhu hydinári neočakávajú.

Ochorenie pre niekoľkými dňami identifikovali aj u 27 uhynutých labutí pri kanále v Nesvadoch. Okolo mesta vyhranili trojkilometrovú infekčnú zónu, priblížil My Nové Zámky. V okrese Komárno ide tento rok už o druhý prípad.

Desiatky tisíc kurčiat museli zlikvidovať

Koncom januára zasiahla vtáčia chrípka komerčný chov nosníc v Zlatnej na Ostrove v okrese Komárno. Na farme Nový Pavol zaznamenali zvýšený úhyn kurčiat, 150 kusov. Koncentrované sú tu dva chovy, prvý, kde sa nachádza 40.000 kusov nosníc, ktoré museli veterinári zlikvidovať. Vedľajší, druhý chov s veľkosťou 200.000 kusov hydiny veterinári intenzívne monitorujú.

Vtáčia chrípka sa šíri aj v okolitých krajinách. Na situáciu zareagovala aj zoologická záhrada Bojnice, ktorá prijala preventívne opatrenia proti vtáčej chrípke ešte pri zistení prvých prípadov na území Slovenska. Vtáky, ktoré znesú nižšie teploty, umiestnili ošetrovatelia do uzatvorených priestorov.

Na ľudí sa prenáša zrieka, ale je vysoko smrteľný

Potvrdený subtyp vírusu H5N1 v Zlatnej na Ostrove je jedným z mála typov, ktoré sú prenosné na človeka. Vtáčou chrípkou sú ohrozené najmä osoby, ktoré sú v priamom kontakte s chorým či uhynutým vtáctvom.

Na človeka sa vírus vtáčej chrípky prenáša len zriedka, má však vysokú úmrtnosť, neprežije až polovica nakazených. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa vo svete týmto typom vtáčej chrípky nakazilo približne 850 ľudí, z ktorých polovica nákaze podľahla.

Rizikový je najmä kontakt s krvou, orgánmi alebo telesnými tekutinami infikovanej hydiny, ale aj dotýkanie sa a starostlivosť o infikovanú hydinu či plávanie alebo kúpanie sa v potenciálne vírusom zaťažených rybníkoch. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča preto “nekúpať sa vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo a v okolí ktorých sa nachádzajú uhynuté vtáky alebo iné zvieratá. Tiež dodržiavať zásady osobnej hygieny, najmä dôkladné umývanie rúk, pri chove domácej hydiny.” Zároveň treba zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu chovaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi, hlavne s vodnými druhmi.

Chrípka spôsobená vírusom vtáčej chrípky sa u človeka obvykle prejavuje primárne respiračnými príznakmi. Priebeh u ľudí závisí od vlastností vírusu a od zdravotného stavu pacienta. Často je charakterizovaný počiatočnou horúčkou a kašľom s rýchlou progresiou do ochorenia dolných dýchacích ciest. Ochorenie však môže prejsť aj do respiračného zlyhania, náhleho poškodenia pľúc a zlyhania vnútorných orgánov.

Vírus zabil milióny zvierat aj medveďa na Aljaške

Vtáčia sa chrípka netrápi len Slovensko. Ľadový medveď sa ňou nakazil na jednom najodľahlejších častí planéty, na Aljaške, kde pravdepodobne uchmatol mŕtveho alebo skonávajúceho nakazeného vtáka. „Toto je prvý prípad ľadového medveďa, ktorý bol kdekoľvek nahlásený,“ povedal štátny veterinárny lekár na Aljaške Bob Gerlach.

Odhaduje sa, že súčasné prepuknutie vírusu, ktoré začalo v roku 2021, zabilo milióny voľne žijúcich vtákov a tisíce cicavcov na celom svete. Doplatili na neho už aj líšky, orly skalné či medvede hnedé. Ako uviedol The Guardian, vedci varovali, že vysoko nákazlivý vírus by mohol spôsobiť jednu z najväčších ekologických katastrof modernej doby, ak sa dostane k odľahlým populáciám tučniakov.