Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Američania ovládnu naše ATOMOVÉ ELEKTRÁRNE! Vyšachovali Rusov a idú stavať NOVÉ REAKTORY, aké tu ešte neboli

Ilustračná foto. TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA – Výrobu elektriny na Slovensku čakajú významné zmeny. Po novom sa slovenské atómové elektrárne zbavia závislosti od Rusov. Palivo nám dodajú Američania. Týmto však spolupráca so zámorím nekončí. Rovnaká americká firma iniciuje na Slovensku výstavbu nového typu jadrových elektrární. Navyše, investori chcú postaviť až 200 veterných elektrárni aj prvú geotermálnu elektráreň. Do hry vstupujú aj Francúzi.

Dominantným zdrojom elektriny na Slovensku je jadro. V súčasnosti ide o takmer 60 percent celkovej výroby elektriny na Slovensku. Až doteraz naše jadrové elektrárne kupovali a aj teraz využívajú výhradne ruské palivo. Závislosť na Rusku sa však skončila, jadrové palivo budú dodávať aj Američania.

Slovenské elektrárne a spoločnosť Westinghouse podpísali zmluvu o dodávke jadrového paliva pre jadrové elektrárne na Slovensku. Prvé dodávky paliva by mali prísť do jedného roka od schválenia použitia paliva.

Avšak Slovenské elektrárne (SE) nechcú byť závislé ani od amerického Westinghousu. Cieľom elektrárni je mať v portfóliu aspoň dvoch alternatívnych dodávateľov jadrového paliva. Druhým dodávateľom paliva bude pravdepodobne francúzsky Framatome, s ktorým SE podpísali memorandum o spolupráci.

Nie klasické atómky, ale malé modulárne reaktory

Slovensko bude potrebovať novú silnú elektráreň, pretože spotreba krajiny bude v nasledujúcich rokoch prudko rásť. Niečo dokážu vyrobiť aj zelené zdroje, ale ekonomika potrebuje taktiež stabilný zdroj, ktorého výroba nebude závisieť od počasia.

Skloňuje sa predovšetkým energia z jadra. Nemusí ísť o klasickú veľkú atómovú elektráreň, aká stojí v Jaslovských Bohuniciach a Mochovciach. Odborníci budúcnosť vidia skôr v malých modulárnych reaktoroch. Slovensko už tohto roku podpísalo viacero memoránd o spolupráci v oblasti podpory rozvoja malých modulárnych reaktorov (MMR).

Jedno sa týka spolupráce pri podaní prihlášky do projektu Phoenix, v rámci ktorého môžeme od USA získať dvojmiliónový grant. Určený je na financovanie štúdie uskutočniteľnosti, ktorá ukáže, či je jadrová elektráreň typu MMR na Slovensku vhodná.

Malé modulárne reaktory majú približne 1/10 až 1/4 veľkosti tradičnej jadrovej elektrárne vďaka kompaktným, zjednodušeným konštrukciám. Zdroj: Idaho National Laboratory

V lete Slovensko nadviazalo s USA väčšiu spoluprácu pri rozvoji jadrovej energetiky. Uzavreli sme dohodu s americkou jadrovou spoločnosťou Westinghouse, ktorá chce aj v Európe, vrátane Slovenska, rozbehnúť výstavbu malých modulárnych reaktorov.

Americká spoločnosť Westinghouse má viac ako 60 rokov skúseností v oblasti jadrovej energetiky, jej technológie sú základom takmer polovice všetkých jadrových elektrární vo svete.


Američania idú na SLOVENSKU stavať nové JADROVÉ ELEKTRÁRNE: Už sme podpísali DOHODY! Prezradili TERMÍN spustenia


Prvá geotermálna a 200 veterných

Budúcnosť slovenskej energetiky by popri jadru mala patriť obnoviteľným zdrojom. Na východe plánujú postaviť prvú geotermálnu elektráreň na Slovensku, ktorá pokryje spotrebu 20-tisíc domácností. So začiatkom vrtných prác v Ľuboticiach v okrese Prešov sa počíta na jar 2024 a elektráreň by mohla byť dokončená v roku 2026.

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels

Rozmach sa očakáva na poli veternej energie. Aktuálne sa u nás pripravujú projekty 200 veterných elektrární. A to naprieč celým Slovenskom, za zhruba 1,5 miliardy eur. Ak by sa všetky dokončili, mohli by vyrábať elektrinu pre vyše 700-tisíc  domácností.


TOTO zmení vzhľad SLOVENSKA: Postavia 200 VETERNÝCH turbín s výškou až 230 metrov! Vieme, kde a kedy presne