Politika Zahraničné

Američania začali sťahovať svoje jednotky z Iraku, tvrdí televízia

Ilustračná foto: TASR / AP

BAGDAD – Spojené štáty začali s odsunom svojich vojakov z 15 základní v Iraku. Zaviazali sa zotrvať na dvoch základniach v tejto krajine, informovala v pondelok agentúra TASS s odvolaním sa na televíziu al-Arabíja. Američania sa k správe bezprostredne nevyjadrili.

 

Podľa televízie, ktorá cituje člena irackého parlamentu, sa USA zaviazali zotrvať na leteckej základni Ajn al-Asad v provincii Anbár a na základni pri meste Arbíl v rovnomennej provincii.

Člen parlamentu ďalej uviedol, že “v parlamente aj medzi obyvateľstvom naďalej trvá tlak na stiahnutie vojakov zo všetkých základní”.

Podľa agentúry Bloomberg Francúzsko, Nemecko a Austrália už podali na Spojené veliteľstvo špeciálnych operácií žiadosť o návrh časového rozpisu stiahnutia svojich vlastných jednotiek z Iraku.

Iracký parlament 5. januára schválil uznesenie, v ktorom žiada odchod amerických vojakov z krajiny. Predchádzalo tomu zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního Američanmi v Iraku v noci na piatok 3. januára.

Podľa agentúry AFP je na základniach v Iraku rozmiestnených približne 5200 amerických vojakov podporujúcich miestnu armádu. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.