Politika Domáce Voľby Parlamentné voľby

Hlavnou prioritou volebného programu OĽaNO je boj proti korupcii. Skloňuje sa aj diaľnica

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Volebný program v písomnej podobe s viac ako 900 riešeniami predstavilo dnes hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Urobilo tak ako posledné zo skupiny demokratických opozičných strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu. Top prioritou je boj proti korupcii. V zdravotníctve chce spustiť systémové reformy s tým, aby pacient vedel, na čo má nárok. V školstve sa má zlepšiť finančné ohodnotenie učiteľov. V doprave má OĽaNO plán dobudovať diaľnicu do Košíc a na Kysuciach.

 

„Naše skutky za posledných desať rokov sú náš program,“ vyhlásil šéf OĽaNO Igor Matovič. Základný dokument hnutia označil za program „zdravej strednej cesty“. Matovič sa vrátil k internetovej ankete, v ktorej ľudia hlasujú o 11 otázkach. Tie majú byť súčasťou programového vyhlásenia vlády. „Tých 11 otázok je základná minimálna spravodlivosť, ktorou by sme mohli ukázať, že si vážime názor ľudí. Nielen ich hlas raz za štyri roky,“ podotkol Matovič.

Poslanec Ján Budaj vidí ako kľúčové v boji s korupciou odpolitizovanie štátnej a verejnej správy. Úradníci by mali mať podľa neho istotu, že ich pri zmene vlády nevymenia. Poslanec Gábor Grendel za najdôležitejšie body v tejto oblasti považuje novú voľbu generálneho prokurátora, ktorá má byť verejná. K výmene má dôjsť aj na poste policajného prezidenta. Nová súťaž má byť skutočnou. Takou podľa Grendela nebola, keď súčasná koalícia vybrala za policajného prezidenta Milana Lučanského. Bývalý vyšetrovateľ Lukáš Kyselica uviedol, že pri boji s korupciou je dôležité zmeniť myslenie ľudí. „Ľudia musia s radosťou nahlasovať korupciu,“ povedal a upriamil pozornosť na jednu z 11 otázok internetovej ankety OĽaNO. Jedna z otázok, o ktorej ľudia hlasujú, počíta s odmenou pre oznamovateľa vo výške 50 percent zo sumy úplatku.

V oblasti zdravotníctva by sa mali podľa poslanca hnutia Mareka Krajčího udiať systémové zmeny a zdravotníctvo musí byť premiérskou témou, na ktorej sa budú podieľať aj ďalší ministri z rezortov zdravotníctva či sociálnych vecí. OĽaNO plánuje zadefinovať, na čo bude mať pacient nárok. Pacient by nemal čakať u lekára, ale byť objednaný na presný termín. Rovnako sa majú zadefinovať maximálne čakacie lehoty na zdravotné zákroky.

OĽaNO plánuje zadefinovať, na čo bude mať pacient nárok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

V školstve mieni OĽaNO zastaviť úpadok autority učiteľov a zlepšiť ich postavenie lepším ohodnotením. Učiteľov chce odbremeniť od byrokracie a uvoľniť atmosféru na školách.

V rezorte obrany hnutie sľubuje otvorenú komunikáciu s verejnosťou a opozíciou. Modernizácia armády musí byť podľa hnutia transparentná, dlhodobo plánovaná so zapojením slovenského obranného priemyslu. OĽaNO garantovalo, že vojakom, policajtom a hasičom nesiahne na súčasný systém dôchodkového zabezpečenia.

V oblasti dopravy OĽaNO nesľubuje všade diaľnice, ale skôr obchvaty miest. Top prioritou je však podľa poslanca hnutia Jána Marosza dobudovanie diaľnice D1 a D3 na Kysuciach. Viac by sa malo investovať aj do údržby a opravy ciest nižších kategórií.