Politika Domáce

Andrej Danko má podľa Evy Smolíkovej opäť kandidovať za šéfa SNS. Ten to odmieta

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Andrej Danko bude pravdepodobne opäť kandidovať za predsedu SNS. Povedala to podpredsedníčka SNS Eva Smolíková. Ak sa Danko rozhodne kandidovať, má jej podporu. Danko je v súčasnosti stále predsedom strany, a to až do zvolenia nového šéfa. Voliť sa mal na májovom sneme, termín sa pre pandémiu nového koronavírusu presunul na 12. septembra.

 

Riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová uviedla, že kandidáti na post šéfa strany ešte nie sú známi. Škopcová nemá informácie o tom, či bude Danko kandidovať. Smolíková, ani ďalší podpredsedovia Jaroslav Paška a Anton Hrnko neuvažujú, že by sa o tento post uchádzali.

Krízová situácia odsunula aj ďalšie plánované snemy strán, viaceré mimoparlamentné strany nemajú zvolené nové vedenie. Hnutie Progresívne Slovensko (PS) ešte nemá presný termín snemu. Riaditeľ komunikácie Ľubomír Ondrejkovič povedal, že hnutie zvažuje jeho usporiadanie online formou. Kým nebude zvolený nový šéf hnutia, predsedom ostáva Michal Truban. Svoj záujem o post predsedníčky prejavila Irena Bihariová, Truban kandidovať nebude.

Pre elektronické hlasovanie sa rozhodla strana Spolu. Touto formou bude strana voliť nového predsedu na sneme 25. apríla. Kandidujú Juraj Hipš a Pavel Macko. Presný termín snemu nemá ešte určený Most-Híd, kandidatúru na predsedu zvažuje exminister životného prostredia László Sólymos. KDH má voliť predsedu i vedenie hnutia na sneme, ktorý je nadplánový na 20. júna.

KDH má voliť predsedu i vedenie hnutia na sneme, ktorý je nadplánový na 20. júna. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Odchod z politiky

Andrej Danko odmieta úvahy o jeho opätovnej kandidatúre za predsedu SNS. Zvažuje definitívny odchod z politiky. Uviedol to pre TASR v reakcii na osobný názor podpredsedníčky SNS Evy Smolíkovej, ktorá povedala, že podľa nej Danko bude opäť pravdepodobne kandidovať. Uviedla tiež, že ak by kandidoval, mal by jej podporu. Nového predsedu má SNS voliť na sneme 12. septembra.

“Nikdy som sa nevyjadril, že budem kandidovať za predsedu SNS. Po neúspešných voľbách je prirodzené, že každý zloží funkciu. Desať rokov som pôsobil na úkor svojej rodiny a zdravia vo vysokej straníckej funkcii a zvažujem definitívny odchod z politiky, nie kandidovanie na funkciu predsedu SNS,” uviedol Danko.

Dodáva, že vedenie štátu, ktoré máme dnes, ho každý deň svojím správaním utvrdzuje v tom, že ľudia si mýlia politiku s komédiou a hraním sa na politiku. “Nedôstojné statusy predsedu vlády a parlamentu na sociálnej sieti ľuďom nepomôžu riešiť ich problémy,” podotkol Danko. Priznáva, že minulá vláda, v ktorej bola SNS členom, urobila aj chyby, ale problémy riešila a nevyhovárala sa. “Hlavne sme nehrali divadlo,” doplnil.

SNS si bude nového predsedu voliť na sneme 12. septembra. Kandidáti ešte nie sú známi. Smolíková, ani ďalší podpredsedovia Jaroslav Paška a Anton Hrnko neuvažujú, že by sa o tento post uchádzali.

SNS si bude nového predsedu voliť na sneme 12. septembra. Zdroj: TASR / František Iván