Spoločnosť Zahraničné

Belgický parlament chce vyšetriť násilie voči Chovancovi na letisku v Charleroi

Zdroj: TASR / AP

BRUSEL – Pracovné výbory belgického federálneho parlamentu pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v stredu doobeda zasadnú kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu smrti slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 po predošlom neprimeranom zásahu letiskovej polície v cele predbežného zadržania na letisku v Charleroi. Uviedla v pondelok tlačová agentúra Belga.

 

Poslanci pri tejto príležitosti vypočujú ministra vnútra Pietera De Crema a ministra spravodlivosti Koena Geensa. Podľa agentúry však viacero politických skupín v parlamente chce ísť ešte ďalej a požadujú podrobný audit udalostí, ku ktorým došlo na letisku v Charleroi.

Šéf parlamentnej skupiny frankofónnych socialistov (PS) Ahmed Laaouej v rozhovore pre denník La Libre Belgique naznačil potrebu hĺbkového auditu letiskovej polície, pričom kontrolnú činnosť by mal vykonať Výbor P, orgán na kontrolu policajnej činnosti. Kresťanskodemokratická poslankyňa Vanessa Matzová z Demokraticko-humanistického centra (CDH) požaduje, aby parlamentné výbory vypočuli aj generálneho komisára federálnej polície Marca Demesmaekera a aby Generálny policajný inšpektorát vykonal príslušné vnútorné vyšetrovanie a predložil jeho výsledky poslancom federálneho parlamentu.

Zábery neprimeraného policajného zásahu, ktoré mali spacifikovať Jozefa Chovanca po jeho vyvedení z lietadla, kde sa dostal do sporu s posádkou, vyvolali pobúrenie verejnosti a médií nielen v Belgicku, ale aj na Slovensku a vyžiadali si kritiku ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. Po zverejnení záberov sa dočasne svojej funkcie vzdal generálny riaditeľ federálnej polície André Desenfants a šéf belgickej federálnej letiskovej polície Danny Elst bol dočasne preložený na administratívne oddelenie.

Podľa flámskej televízie VRT Chovanec počas zásahu polície v cele, kde udieral hlavou o dvere, mohol trpieť syndrómom rozrušeného delíria. Policajná odborová centrála SLFP v tejto súvislosti uviedla, že od už roku 2013 požaduje, aby policajti boli zaškoľovaní ako reagovať na situácie s výskytom tohto typu syndrómu.