Spoločnosť Politika Zahraničné

Bombové útoky na Filipínach spáchali samovražedné atentátničky, vdovy po teroristoch

Zdroj: TASR / AP

MANILA – Pondelkové samovražedné bombové útoky v meste Jolo na juhu Filipín vykonali dve atentátničky – vdovy po členoch teroristickej skupiny Abú Sajjáf s napojením na Islamský štát. V stredu o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na veliteľa armády.

 

Pri koordinovaných výbuchoch prišlo o život 15 ľudí a 75 utrpelo zranenia, medzi nimi aj členovia bezpečnostných síl. Veliteľ armády Cirilito Sobejana reportérom potvrdil, že útočníčky sa podarilo identifikovať ako Indu Nayovú a Nanahu. Nanah bola manželkou Normana Lasucu, prvého samovražedného atentátnika pochádzajúceho z Filipín. Bombový atentát spáchal v meste Jolo v júni 2019. Druhá žena, Inda Nayová, bola manželkou Talhu Jumsaha, tiež známeho ako Abú Talha, ktorý pôsobil ako spojka medzi skupinami Abú Sajjáf a Islamský štát. Zomrel v novembri 2019 pri prestrelke s armádou, tiež v meste Jolo.

Veliteľ Sobejana v utorok navrhol opäť zaviesť v regióne Sulu stanné právo, aby sa podľa jeho slov mohla situácia “vrátiť do normálu”. Výnimočný stav umožňuje armáde kontrolovať pohyb občanov. V minulosti trval v oblasti dva a pol roka a skončil len koncom vlaňajška. Filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana však v utorok večer žiadosti armády nevyhovel. Mesto Jolo je považované za baštu skupiny Abú Sajjáf, ktorá je zodpovedná za najhoršie útoky na Filipínach. Pondelňajšie výbuchy sa odohrali pri katolíckej katedrále, kde v januári 2019 zomrelo pri samovražedných útokoch 21 ľudí. Atentáty takisto pripisujú skupine Abú Sajjáf. Samovražedné bombové útoky boli na Filipínach v minulosti veľmi zriedkavé, avšak od júla 2018 ich úrady vrátane pondelňajších výbuchov evidujú už päť.