Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Bratislavské Vianoce okorenili živé diskusie. Dozviete sa viac o známych tvárach a naladí vás aj hudba

Zdroj: BKIS

BRATISLAVA – Hlavné mesto vo sviatočnom období nežije tak ako predtým. Pandémia zakázala akýkoľvek kultúrny hluk a svet umenia sa presunul do online priestoru. Bratislava spolu s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom už nejaký ten čas spríjemňujú ľuďom voľný čas. V rámci Bratislavských Vianoc pripravili online moderované diskusie. Zaujímavé osobnosti rozprávajú o ich životoch. Vianočný program je vysielaný naživo z Klarisiek.

 

Bratislavské Vianoce sú tento rok iné, no napriek tomu, stále zaujímavé. Každú adventnú nedeľu a štvrtok môžu diváci priamo zo svojich obývačiek sledovať diskusie na rôzne témy. Nechýbajú predstavitelia občianskych združení, umelci či osobnosti zo sveta umenia a kultúry. Diskusie okoreňuje aj hudba.

Projekt už nejaký ten čas beží a zatiaľ ste mohli vidieť známe tváre ako sú Ela Tolstová, Lukáš Latinák, Annka Šišková, Daniel Pastirčák, Richard Stanke, Michal Szatmáry, David Hartl, Juraj Hrčka, Martin Kaprálik a mnoho ďalších.

 

Štúdio Klarisky navštívili aj známe herecké tváre. Zdroj: BKIS

Ekológia nadovšetko

Najbližšie diskusiu tvorcovia zorganizovali už na dnes o 18:00. Moderátor Michal Havran bude diskutovať s hosťami, ktorí sa venujú ekologickým témam mesta, ale aj ďalším súčasným spoločenským témam.

  • Ivan Petro, Sekcia životného prostredia – vedúci oddelenia tvorby mestskej zelene na magistráte Hlavného mesta Bratislavy
  • Daniel Kleman – Oddelenie životného prostredia – vedúci oddelenia
  • Ivana Šáteková (výtvarníčka) a VEC (hudobník)
  • Juraj Benetin
  • Zuzana Kovačič Hanzelová a Michal Kovačič

Nebudú chýbať hudobní hostia: Vec a Ema Kakarová (bicie), spieva Zuzana Kovačič Hanzelová, Korben Dallas.

V ponuke je už aj ďalšia diskusia a to v nedeľu (20.12.). Moderátor Michal Havran bude hostiť aj primátora hlavného mesta Matúša Valla. Počas vysielania sa dozviete aj to, ako primátor strávil rok. Rovnako Havran privíta ďalších hostí, s ktorými bude hovoriť o aktuálnom 20. ročníku projektu Detský čin roka. Do pohody na klavír zahrá Nikolaj Nikitin.

 

Každá diskusia je iná so zaujímavými hosťami. Zdroj: BKIS

Bez hudby to nejde

Diskusie začali vysielať už koncom novembra. Moderátor štúdia Martin Staňo diskutoval na rôzne témy so svojimi hosťami: speváčkou Elou Tolstovou, Lukášom Latinákom, Annkou Šiškovou, Danielom Pastirčákom a Luciou Satinskou. O hudobný vstup sa postaral Latinák a ĽH A. Záhorca. Počas diskusii vystúpila skupina TOLSTOYS. Záznam si môžete pozrieť tu.

Začiatkom decembra sa moderátor Martin Staňo zaujímal o to, ako trávia Vianoce ľudia bez domova. Hosťom diskusie bol Michal Szatmáry, ktorý porozprával niečo o svojich Vianociach. So Snežanou Jović Werner sa Staňo rozprával o Chanuke, s Barborou Botošovou a Romanom Eštočákom o rómskych vianočných zvykoch, nechýbal ani herec Richard Stanke. Balady a chanukové piesne ste si mohli vypočuť vďaka Pressburger Klezmer Band, vystúpili aj Barbora Botošová (husle) + Marcel Comendant (cimbal). Záznam si môžete pozrieť tu.

 

Diskusie okorenia aj hudobníci. Zdroj: BKIS

Nádejný talent

Mikulášske vysielanie zase okorenili známe tváre z divadelnej rozprávky Divadla Pavla Országha Hviezdoslava Tri prasiatka. David Hartl, Juraj Hrčka, Martin Kaprálik, Milo Kráľ, Henrieta Mičkovicová porozprávali o svojich tradíciách na Mikuláša a Vianoce. Štúdio navštívil tiež herec Martin Huba. Prečítal úryvky z knihy Gundžovníky. Do diskusie hudbou prispeli Braňo Jobus a pán brat, Milo Kráľ a 12-ročný huslista Teo Gertler. Záznam si môžete pozrieť tu.

Počas ďalších diskusií sa rozprávalo aj o neprístupnosti bývania v hlavnom meste, historik Arpád Korpás zaspomínal na vianočné zvyky v Bratislave. Neopomenuli ani tému depresie, ktorú môžu Vianoce spôsobiť.

Naposledy sa diváci dozvedeli viac o histórii hlavného mesta a o zaujímavostiach zo života sprievodcu Zsolta Lehela. Súčasťou bola aj Cappella Istropolitana pod vedením Roberta Marečka a tiež Lucia Siposová.

 

Zdroj: BKIS

Mohlo by vás zaujímať: