Politika Zahraničné

Brexit negatívne nezasiahne bezpečnostnú politiku EÚ, myslí si Von der Leyenová

Ursula von der Leyenová - Zdroj: SITA/AP/Francisco Seco

BRUSEL – Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie nebude mať negatívne dôsledky pre európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku, domnieva sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

“Na rozdiel od iných oblastí sa Briti v spoločnej bezpečnostnej politike veľmi neangažovali a blokovali určitý pokrok v rámci EÚ,” povedala von der Leyenová pre najbližšie sobotňajšie vydanie spravodajského týždenníka Der Spiegel. Únijné iniciatívy na posilnenie európskej obrannej spolupráce sa tak mohli začať až po referende o brexite, citovala ju vopred v piatok agentúra DPA.

Von der Leyenová označila za veľkú výzvu vyrokovať budúce vzťahy EÚ s Britániou už do konca roka 2020. Londýn však predĺženie príslušnej lehoty odmieta. “Robí mi to veľké starosti, pretože čas na to množstvo otázok, o ktorých musíme rokovať, je extrémne krátky,” povedala šéfka EK.

Poukázala na to, že nejde len o obchodnú politiku, ale aj o napríklad bezpečnostné otázky či práva rybolovu. Preto chce podľa vlastných slov na rokovaniach dávať do popredia tie aspekty, pri ktorých by nedosiahnutie dohody mohlo spôsobiť najväčšie škody.