Politika Zahraničné Top

Britská premiérka nepotrebuje na spustenie brexitu súhlas

Britská premiérka Theresa Mayová nemusí čakať na súhlas parlamentu, aby spustila proces odchodu krajiny z Európske únie, napísal dnes britský denník The Telegraph.Vládni právnici jej podľa listu vysvetlili, že nemusí dávať toto rozhodnutie na schválenie Dolnej snemovni. A to napriek tvrdeniam, podľa ktorých bolo referendum právne nezáväzné a preto vyžaduje súhlas poslancov. “Premiérka povedala celkom jasne, že britská verejnosť hlasovala a ona teraz uskutoční brexit,” citoval The Telegraph predstaviteľa Downing Street.

Tí, ktorí sú proti júnovému rozhodnutiu Británie vystúpiť z EÚ, dúfali, že keď o ňom bude musieť ešte hlasovať parlament, spustenie článku 50 sa odloží alebo dokonca zastaví, keďže väčšina poslancov v oboch komorách parlamentu je proti brexitu, napísal The Telegraph.
Článok 50 zakotvuje pravidlá pre vystúpenie krajiny z únie. Londýn sa zatiaľ nevyjadril, kedy oficiálne potvrdí svoj úmysel odísť z EÚ, tento proces bude trvať najmenej dva roky. V britskom referende o členstve v EÚ sa väčšina voličov vyslovila za tzv. brexit.