Politika Zahraničné

Britskí poslanci zamietli všetkých osem alternatívnych návrhov k Mayovej dohode o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová diskutuje s poslancami parlamentu v Londýne v stredu 27. marca 2019. (SITA/AP)

LONDÝN – Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu zamietli v stredu večer v indikatívnom hlasovaní návrh na odchod Británie z EÚ bez dohody 12. apríla. Takisto zamietli aj zvyšných sedem návrhov. Informovala o tom spravodajská stanica BBC.

 

Poslanci hlasovali o ôsmich poslaneckých návrhoch týkajúcich sa alternatív odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, ktoré však nie sú pre vládu záväzné. Konkrétne hlasovali o:
1. návrhu na odchod Británie z EÚ bez dohody 12. apríla; ten zamietli pomerom hlasov 400:160
2. návrhu na usporiadanie obchodných vzťahov medzi EÚ a Britániou tak, ako je to v prípade Nórska; zmietli ho pomerom hlasov 283:188
3. návrhu na zotrvanie Európskom hospodárskom priestore a Európskom združení voľného obchodu bez colnej únie; zamietli ho pomerom hlasov 377:65
4. návrhu na odchod z EÚ pri zachovaní colnej únie; zamietli ho pomerom hlasov 272:264
5. návrhu na permanentné zotrvanie Británie v colnej únii; zamietli ho pomerom hlasov 307:237
6. návrhu na zrušenie brexitu v prípade, že poslanci neschvália dohodu o odchode Británie z EÚ najneskôr jeden deň pred stanoveným dátumom; zamietli ho pomerom hlasov 293:184
7. návrhu, že o akejkoľvek dohode o brexite musia v druhom “potvrdzovacom” referende rozhodnúť voliči; zamietli ho pomerom hlasov 295:268
8. návrhu, že ak nedôjde k uzavretiu dohody o brexite, treba sa usilovať o dosiahnutie “stabilizačnej” dohody s EÚ a zároveň rokovať o obchodnej dohode; zamietli ho pomerom hlasov 422:139

Poslanci britského parlamentu v pondelok tesnou väčšinou 27 hlasov schválili návrh, podľa ktorého v stredu indikatívne hlasovali o alternatívach k dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Ide o neobvyklý postup, ku ktorému nedošlo už viac ako 100 rokov.

Poslanci schválili aj odklad brexitu

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu zároveň predtým v stredu schválili návrh zákona, podľa ktorého Británia opustí Európsku úniu 12. apríla alebo 22. mája v závislosti od toho, či bude schválená dohoda o brexite vyrokovaná vládou premiérky Theresy Mayovej. Za tento návrh o odložení brexitu hlasovalo 441 poslancov, proti sa ich vyslovilo 105.

K hlasovaniu o odklade brexitu došlo potom, čo britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že ak poslanci Dolnej snemovne na tretí pokus schvália dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú jej vláda uzavrela s Bruselom, odíde z postu šéfky kabinetu.

Británia mala pôvodne EÚ oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla, čo sa stane vtedy, keď parlament ani tretíkrát neschváli “rozvodovú dohodu”. Ak by však britský parlament dohodu na tretí pokus schválil, odišla by Británia z Únie až 22. mája.

Poslanci dohodu vyrokovanú Mayovej vládou s EÚ odmietli už 15. januára a 12. marca. Premiérka v pondelok na úvod rozpravy vyhlásila, že väčšinu na jej schválenie stále nemá.

Britská premiérka Theresa Mayová odchádza z britského parlamentu 27. marca 2019. Britská premiérka Theresa Mayová odstúpi zo svojej funkcie, ak poslanci schvália návrh dohody o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela jej vláda. (TASR/AP)

DUP nepodporí Mayovej dohodu o brexite

Predsedníčka severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) Arlene Fosterová v stredu uviedla, že jej strana pri prípadnom hlasovaní v Dolnej snemovni britského parlamentu nepodporí dohodu o brexite, ktorú s Bruselom uzavrela vláda konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Fosterová v rozhovore pre Sky News povedala, že jej strana nemôže súhlasiť s dohodou, ktorá “poškodí úniu”. Dodala tiež, že Mayovú varovala o nebezpečenstvách vyplývajúcich z tzv. írskej poistky.

Demokratická unionistická strana má v britskom parlamente desať poslancov, ktorí podporujú menšinovú vládu konzervatívnej premiérky Theresy Mayovej.