Politika Zahraničné

Bývalého zástupcu šéfa Trumpovej volebnej kampane odsúdili na 45 dní

Donald Trump (SITA/AP Photo/Evan Vucci)

WASHINGTON – Na 45 dní väzenia, pokutu 20.000 dolárov a 300 hodín verejnoprospešných prác odsúdil v utorok americký federálny súd Ricka Gatesa, bývalého zástupcu šéfa volebnej kampane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Informoval o tom denník New York Times.

Svoj trest, ktorý mu súd vymeral za účasť na finančných machináciách a za to, že klamal vyšetrovateľom FBI, si Gates môže odpykať prerušovane, napríklad cez víkendy. “Veľmi ľutujem chýb, ktorých som sa dopustil a robil som všetko pre to, aby som si splnil záväzok všetko napraviť,” povedal Gates pred federálnym okresným súdom vo Washingtone.

Paula Manaforta, bývalého šéfa Trumpovej predvolebnej kampane a Gatesovho šéfa poslal súd v marci do väzenia na 43 mesiacov za konšpiráciu. Už predtým mu súd vymeral 47 mesiacov odňatia slobody za daňové a bankové podvody súvisiace s poradenskou činnosťou, ktorú vykonával pre ukrajinských politikov. Na tomto procese s Manafortom, ktorý prebehol vlani, vystupoval Gates ako kľúčový svedok. Predtým priznal vinu a spolupracoval s vyšetrovateľmi.