Kauzy Domáce

Bývalú riaditeľku Daňového úradu vo Veľkom Mederi čaká súd. Za zosnovanie zločineckej skupiny

Najvyšší súd SR, Bratislava. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Na stredu vytýčil Najvyšší súd SR verejné zasadnutie s bývalou riaditeľkou Daňového úradu vo Veľkom Mederi Zitou B. Tú senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici ešte na jeseň roku 2016 uznal za vinnú zo zločinov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného.

 

Obžalovanej súd uložil trest 40 mesiacov odňatia slobody nepodmienečne a peňažný trest desaťtisíc eur. Bývalá riaditeľka priznala vinu v rámci procesu so skupinou Jána Z., stíhanej za podvody s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Preto očakávala podmienečný trest a po vyhlásení verdiktu to potvrdila i jej obhajkyňa. Tá uložený trest označila za prísny.

Podľa predsedu senátu však podmienečný trest v žiadnom prípade neprichádzal do úvahy. Bol by podstatne vyšší, keby sa exriaditeľka nebola k trestnej činnosti priznala v plnom rozsahu obžaloby. Sudca tiež poukázal na to, že Zita B. ako riaditeľka štátnej inštitúcie mala chrániť záujmy štátu a nie podieľať sa na trestnej činnosti, ktorou obžalovaní ťažili zo štátnych peňazí neoprávneným uplatňovaním nadmerných odpočtov DPH.

Medzinárodná spolupráca

Skupina Jána Z. operovala na území Slovenska, najmä v Bratislavskom kraji, ale aj v zahraničí. Komplicov mali v Čechách, Maďarsku a inde. Jej členovia aj s pomocou tzv. bielych koní uskutočňovali fiktívne obchody, ktorých jediným cieľom bolo uplatnenie si nároku na nadmerný odpočet DPH.

Dokopy si uplatnili nárok na nadmerný odpočet DPH za približne 4,5 milióna eur, vyplatených bolo viac ako deväťstotisíc eur. Obchodným artiklom bola najmä tzv. webkarta, ktorou sa odberateľ mohol dostať do inak neprístupných internetových domén. Fiktívnym obchodným artiklom boli aj kalendáre Space For Fashion 2010. Podľa súdu aktivity celej skupiny boli vysoko sofistikovanou trestnou činnosťou.

Exriaditeľka Daňového úradu vo Veľkom Mederi je známa aj tým, že od podnikateľa Sergeja S. prijala úplatky 40-tisíc slovenských korún (1 327 eur). Za to mala zabezpečiť bezproblémové vyplatenie uplatnených nadmerných odpočtov DPH pre ich tri rodinné firmy.