Politika Zahraničné

Bývalý Trumpov právnik Cohen si posedí vo väzení tri roky

Bývalý Trumpov právnik Michael Cohen - Zdroj: SITA/AP Photo/Craig Ruttle

NEW YORK – Federálny súd v New Yorku odsúdil v stredu na tri roky väzenia Michaela Cohena, niekdajšieho osobného právnika dnešného amerického prezidenta Donalda Trumpa, po tom, ako sa priznal k daňovým únikom, poskytnutiu nepravdivých údajov finančnej inštitúcii, nezákonnému prispievaniu na politickú kampaň a poskytnutiu nepravdivých údajov Kongresu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

V súčasnosti 52-ročný Cohen predtým vo svojej výpovedi ostro útočil na svojho bývalého šéfa a žiadal sudcu o zhovievavosť. “Bolo mojou povinnosťou zakrývať jeho špinavé skutky,” povedal o Trumpovi. Dodal však, že preberá zodpovednosť za pripisované trestné činy vrátane tých, ktoré “sa týkajú prezidenta Spojených štátov amerických”. Cohenovi právnici požadovali od sudcu, aby upustil od väzenského trestu.

Súčasťou obvinení voči Cohenovi bolo aj vyplatenie “peňazí za mlčanie” dvom ženám, ktoré hrozili, že počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 vystúpia na verejnosti s tvrdeniami, že mali s Trumpom, vtedajším prezidentským kandidátom, milostné aféry. Trump sa tento týždeň snažil tieto platby bagatelizovať s tým, že išlo o “prosté súkromné prevody” a je “nesprávne” nazývať ich príspevkami v rámci predvolebnej kampane.

Začiatkom mesiaca Trump vyzýval na uloženie “dlhoročného trestu väzenia” svojmu bývalému právnikovi, ktorý sa od neho už dávnejšie dištancoval. Tímu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, preverujúcemu podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb z roku 2016, sa Cohen priznal aj k tomu, že klamal Kongresu o realitnom projekte, o ktorom v Trumpovom mene počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2016 rokoval s Ruskom.

Cohen sa už v auguste na federálnom súde v New Yorku priznal k spáchaniu ôsmich trestných činov finančnej povahy počas Trumpovej predvolebnej kampane a s prokuratúrou uzavrel dohodu o vine a treste. Trump označuje Cohena za klamára a slabocha, pričom tvrdí, že si svoje príbehy vymýšľa, aby dosiahol čo najnižší trest.