Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VIDEO Cestovanie v Bratislave ohrozené! Šoféri MHD zvažujú štrajk: Vieme, čo sa deje

V bratislavskom Dopravnom podniku zamestnanci zvažujú štrajk. negatívne by sa to dotklo cestujúcich. Ilustračné foto. Zdroj: Zoznam.sk / Jám Zemiar

BRATISLAVA  – Medzi zamestnancami  Dopravného podniku hlavného mesta to „vrie“. Dotknúť sa to môže všetkých cestujúcich. V hre je štrajk, čo by znamenalo, že autobusy, trolejbusy a električky MHD by prestali premávať. Zamestnanci žiadajú zvýšenie platov, čo magistrát pod vedením Matúša Valla, nemal v pláne. Pri schvaľovaní rozpočtu ho k tomu však zaviazal mestský poslanec Juraj Káčer.

 

Napätú situáciu v podniku nám potvrdil šéf odborov Dopravného podniku Július Orbán. „Hrozba štrajku nie je vylúčená, v najbližších dňoch má začať kolektívne vyjednávanie, to nám ukáže akou cestou sa pohneme,“ povedal. Pre zamestnancov žiadajú zvýšenie platov o 12,6 percent, teda o infláciu. V prípade, že na strane mesta nebude ochota, hrozí štrajk, ktorý sa môže dotknúť cestujúcich. Podľa Orbána je priemerný plat mechanika i automechanika s 25-ročnou praxou bez nadčasov na úrovni 850 eur v čistom. Magistrát pod vedením Matúša Valla zamestnancov o zvýšení platov v Dopravnom podniku neinformoval. Nádej im priniesol návrh podpredsedu dozornej rady Dopravného podniku a mestského poslanca Juraja Káčera z klubu SOM Bratislava, ktorý zaviazal primátora predložiť riešenie v priebehu apríla. „Chcem, aby sme zostali najlepší v úrovni kvality verejnej dopravy na Slovensku a bojím sa, aby sme o to neprišli. Rozhodol som sa preto predložiť doplňujúci návrh a požiadať pána primátora, aby nám oznámil akým spôsobom navýšime mzdy zamestnancom dopravného podniku so špecifikáciou na vodičov, dielenských pracovníkov, na všetkých na ktorých naša doprava stojí,“ uviedol Káčer pred hlasovaním o svojom návrhu. Postoj odborárov k štrajku by mohol byť známy už na budúci týždeň, kedy by sa malo začať kolektívne vyjednávanie.