Spoločnosť Koronavírus Domáce Šport Top

Cibulková bola prednostne zaočkovaná proti koronavírusu. Zlyhal jednotlivec, hovorí nemocnica

Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Zatiaľ čo iní čakajú v poradovníkoch na očkovanie proti koronavírusu, slovenská tenistka Dominika Cibulková sa riadi vlastnými pravidlami. Známa tvár dostala vakcínu na bratislavských Kramároch, kde ju mal neoprávnene dopísať na zoznam očkovaných jeden zo zamestnancov. Ako prvý priniesol informáciu Denník N.

*Aktualizované 19:00 o reakciu Ministerstva zdravotníctva SR.

 

Na Slovensku sa doposiaľ podrobilo očkovaniu proti ochoreniu COVID-19 približne 20-tisíc ľudí. Prednosť dostali zdravotníci, pracovníci sociálnych služieb, policajti, vojaci a ďalší, ktorí bojujú s koronavírusom z prvej línie. V druhej vlne sa dostane na rad riziková skupina (nad 65 rokov) a chronicky chorí. Marginalizované rómske komunity, azylanti, bezdomovci či učitelia majú byť zaočkovaní v tretej vlne. Ako poslední sa k vakcína dostanú ľudia nad 18 rokov a tí, ktorí budú mať o ňu záujem. Stratégia postupného očkovania bola zavedená 11. decembra z dôvodu priebežného dodávania vakcíny. Očkovaním by malo prejsť až 65 percent populácie.

Sila prestíže

Medzi prvými zaočkovanými sa však ocitla aj bývalá tenistka Dominika Cibulková. Podľa informácií Denníka N mala byť dopísaná na očkovací zoznam jedným zo zamestnancov Univerzitnej nemocnice Bratislava. Potvrdila to aj samotná nemocnice. „Šetrením sme zistili, že Dominika Cibulková bola zaočkovaná na jednom z našich troch pracovísk vakcinačného centra v Nemocnici akad. L. Dérera na Kramároch,“ reagovala pre Denníka N hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Daný zamestnanec sa nebude ďalej podieľať na očkovaní. „Toto považujem za osobné zlyhanie jednotlivca, ktoré ma osobne veľmi mrzí,“ povedala pre Denník N riaditeľka nemocnice na Kramároch Renáta Vandriaková.

Cibulkovú to mrzí

Bývalá tenistka sa ospravedlnila Slovákom na sociálnej sieti. ,,Je mi veľmi ľúto, že som sa nechala voviesť do omylu, keď som sa pri sprevádzaní blízkeho v nemocnici len informatívne opýtala, v akom období by sme mohli prísť na rad pri očkovaní. Ak by som čo i len tušila, že sa dopúšťam vážneho pochybenia, a že len nevypĺňam voľné miesto v poradovníku, v žiadnom prípade by som možnosť zaočkovať sa nevyužila,” píše Cibulková. Zároveň vyzýva verejnosť, aby sa očkovania nebála. ,,Budem rada, ak celá táto nešťastná udalosť bude mať pozitívny efekt v tom, že presvedčí čo najviac ľudí o potrebe očkovania. Veľmi rada akýmkoľvek ďalším spôsobom pomôžem v osvetovej kampani na podporu vakcinácie, ktorú považujem za bezpečnú a očkovanie proti Covidu za jediný správny a zodpovedný prístup.”

Aj Matovič napísal status

Spôsob, ako došlo k očkovaniu bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej, je zbytočným zlyhaním očkovacieho centra. Na sociálnej sieti to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO). Bude preto vyžadovať okamžité sprísnenia opatrení, ktoré takýmto zlyhaniam v budúcnosti zabránia. Očakáva tiež od ministerstva zdravotníctva jednoznačné a nespochybniteľné poradovníky.

Matovič tvrdí, že je potrebné presvedčiť čo najviac ľudí dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Cibulková bola podľa neho na takú kampaň “ako stvorená”. “Bohužiaľ, nevydalo,” napísal.

Premiér víta kampaň, vďaka ktorej by známi ľudia mohli svojím príkladom presvedčiť ľudí dať sa zaočkovať. “Nemám problém, ak denne popri tisíckach zaočkovaných ľudí podľa poradovníka budú verejne zaočkovaní traja – štyria verejne známi ľudia s cieľom masívnej propagácie očkovania medzi pochybujúcimi,” doplnil. “Robiť to tajne nie je fér, urobiť to verejne je propagácia dobrej veci,” skonštatoval.

Nemocnica zavádza kontroly

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) plánuje zaviesť dvojité kontroly zoznamov a tiež chce personál opätovne preškoliť o štandardných postupoch očkovania. Chce tak predísť zlyhaniu ako pri bývalej tenistke Dominike Cibulkovej, ktorú prednostne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v UNB na bratislavských Kramároch.

Riaditeľka nemocnice deklaruje, že nevedela o očkovaní osoby mimo oficiálnych zoznamov, na ktorých sa nachádzajú výlučne zdravotníci, pracovníci kritickej infraštruktúry a ďalšie skupiny, ktoré určilo ministerstvo zdravotníctva. Očkovanie kohokoľvek, kto sa nenachádza v spomínaných skupinách, je v rozpore s očkovacou stratégiou a akékoľvek uprednostňovanie považuje vedenie nemocnice za neprípustné.

Univerzitná nemocnica Bratislava plánuje zaviesť dvojité kontroly zoznamov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Uprednostňovanie odmieta aj rezort zdravotníctva

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) zásadne odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie. Považuje to za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii. Ministerstvo tak reaguje na prípad bývalej tenistky Dominiky Cibulkovej, ktorú prednostne zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) na bratislavských Kramároch.

 “Ministerstvo zdravotníctva opakovane vyzýva všetky nemocnice, ktorým boli zabezpečené vakcíny proti ochoreniu COVID-19, aby dodržiavali určené postupy a pravidlá očkovania,” uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. Nemocnice podľa jej slov dostali niekoľko dokumentov, v ktorých je jasne definovaný nielen postup pri evidencii, skladovaní a podávaní vakcín, ale aj presnejšie stanovujú okruh osôb, ktoré majú byť v tejto fáze očkované ako prvé, a to bez výnimiek. “S nemocnicami budeme preverovať, či nedošlo alebo nedochádza k ďalším porušeniam postupov a pravidiel očkovania, ak zistíme pochybenia, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice,” podotkla hovorkyňa.

Ministerstvo zdravotníctva zásadne odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ministerstvo zdôrazňuje, že nastavený systém určuje pravidlá jasne a ak došlo k jeho porušovaniu, ide o individuálne zlyhanie, ako v nedeľu deklarovala UNB. Rezort víta, že vedenie nemocnice rozhodlo, že pracovník, ktorý do oficiálnych zoznamov zdravotníkov doplnil osoby mimo poradia, už nebude pracovať vo vakcinačnom centre ani sa nijakým spôsobom nebude podieľať na vakcinácii. “Rovnako vítame, že sa pani Cibulková dodatočne vyjadrila, že chce pomôcť v osvetovej kampani. V tejto chvíli je však najlepšou formou kampane dobrovoľná práca v nemocniciach alebo informácie o vážnosti ochorenia COVID-19 a dôležitosti očkovania,” povedala Eliášová.

Ministerstvo zdravotníctva teší záujem o očkovanie a chápe, že môže byť na vakcinačné centrá vyvíjaný tlak na obchádzanie pravidiel. Upozorňuje však, že Slovensko je vo vážnej epidemickej situácii, má vysoké čísla pozitívnych, chorých a hospitalizovaných. “Sú medzi nimi zdravotnícki pracovníci, ako aj hasiči, zamestnanci sieťových odvetví a podobne, ktorých výpadok by mohol vážne ohroziť chod štátu. Každý, kto z verejne známych osobností, športovcov, umelcov ministerstvo zdravotníctva oslovil, že je ochotný sa už v tejto chvíli dať zaočkovať a napríklad pomôcť tak v komunikačnej kampani, bol požiadaný o trpezlivosť,” skonštatovala Eliášová. Podotkla, že ak je motiváciou týchto osôb podporiť očkovanie u širokej verejnosti, môžu tak urobiť v tejto chvíli tak, že budú verejne deklarovať svoj záujem o očkovanie.