Domáce Šport Top

Vlhová pokazila superobrovský slalom v St. Antone. So šťastím skončila aspoň devätnásta

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati Svetového pohára v rakúskom St. Antone. Zdroj: TASR / AP

ST. ANTON – Slovenská zjazdárka Petra Vlhová skončila v superobrovskom slalome v St.Antone po pokazenej jazde až na devätnástom mieste. Vyhrala Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, druhá bola Marta Bassinová z Talianska a tretia ďalšia Švajčiarka Corine Suterová.

Kým v zjazde má Petra Vlhová stále resty za najlepšími, v superobrovskom slalome už pomaly útočí na pódiové umiestnenia. V úvodných pretekoch sezóny vo Val d´Isere skončila na šiestom mieste a podobné umiestnenie si chcela zopakovať aj v St. Antone. V Rakúsku sú totiž trate na rýchlostné disciplíny najlepšie v celom seriály Svetového pohára. Rýchle, technické, ale aj dostatočne široké a bezpečne. Navyše oproti zjazdu nedosahujú lyžiarky v Super G extrémne, až 120 kilometrové rýchlosti, čo mohlo Vlhovej vyhovovať. 25-ročná Liptáčka si vybrala číslo dva, kým jej najväčšie konkurentky štartovali až po nej. Federica Brignoneová mala šestku, Michelle Gisinová sedmičku, Corine Suterová osmičku, Sofia Goggaiová jedenástku a víťazka úvodného Super G Ester Ledecká až číslo devätnásť. Bolo nízke číslo pre Vlhovú šťastné?

Podmienky boli opäť ideálne. Desať stupňov pod nulou, slnečno, bezvetrie, perfektne upravená trať. Superobrovský slalom bol relatívne dlhý, mal minútu dvadsať a najmä stredná časť bola extrémne technicky náročná. A práve tam prišla Vlhová o umiestnenie v prvej desiatke. Po prvom medzičase sa dostala do problémov, takmer minula bránku a iba vďaka svojej dokonalej koordinácii a veľkému šťastiu nevypadla. Stratila však rýchlosť a až do cieľa sa už nedostala do tempa, bola úplne rozhodená a na každom ďalšom medzičase výrazne strácala. Aj keď bolo cítiť jej enormnú snahu napraviť kardinálnu chybu zo začiatku, koncentrácia bola preč a rozhádzané to bolo až do konca. Úspechom tak aspoň bolo, že prišla do cieľa aj keď na popredné umiestnenie mohla zabudnúť.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v Super G Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Napokon z toho bolo až devätnáste miesto, poriadne veľká strata dôležitých bodov a obrovské sklamanie v jej tábore. Mohlo to byť však oveľa horšie, ak by nevypadlo až devätnásť zjazdárok, čo je tretina štartujúcich. Vlhová je stále prvá vo Svetovom pohári, ale jej odstup sa od Gisinovej zmenšil na 119 bodov. V St. Antone vyhrala Lara Gutová-Behramiová, druhá bola Marta Bassinová z Talianska a tretia ďalšia Švajčiarka Corine Suterová.

“Hlavná chyba bola po prvom medzičase, keď som išla neskoro a len tak-tak som sa dostala späť do línie. Odtiaľ som to nebola ja. Zľakla som sa a viezlo sa to so mnou až do cieľa. Môj tím sa mi snažil dať čo najviac informácií, snažila som sa to využiť, ale, žiaľ, spravila som jednu obrovskú chybu. Odtiaľ to nešlo tak, ako by som si priala. Bolo to veľmi náročné, najmä posledná pasáž bola náročne postavená, ale aj profil trate bol ťažký. Je potrebné vedieť, ako presne ísť, mne to nevyšlo. Kto urobí menej chýb, ten víťazí,” povedala Vlhová.

Výsledky super-G v St. Antone

1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1:17,82 min, 2. Marta Bassinová (Tal.) +0,16 s, 3. Corinne Suterová (Švaj.) +0,20, 4. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,45, 5. Federica Brignoneová (Tal.) +0,72, 6. Ester Ledecká (ČR) +1,33, 7. Ariane Rädlerová (Rak.) +1,37, 8. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,48, 9. Stephanie Venierová (Rak.), Wendy Holdenerová (Švaj.) obe +1,67, … 19. Petra VLHOVÁ (SR) +2,42

Celkové poradie
1. VLHOVÁ 649, 2. Gisinová 530, 3. Bassinová 423, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 402, 5. Gutová-Behramiová 390, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) 385

Poradie v super-G
1. Gutová-Behramiová 145 bodov, 2. Ledecká a Suterová po 140, 4. Bassinová 130, 5. Brignoneová 105, 6. Tipplerová 68, … 8. VLHOVÁ 52