Politika Zahraničné

Čilský prezident podpísal nový návrh zákona. Dal zelenú referende o zmene ústavy

Sebastián Piňera. Zdroj: SITA/AP Photo/Esteban Felix

SANTIAGO – Čilský prezident Sebastián Piňera podpísal v pondelok návrh zákona o usporiadaní referenda o zmene ústavy, ktorá pochádza ešte z čias vojenskej diktatúry Augusta Pinocheta vládnuceho v rokoch 1973 – 1990. Referendum je naplánované na 26. apríla, informovala agentúra AFP.

Zmena ústavy bola jednou z hlavných Piňerových sľubov v snahe ukončiť dva mesiace trvajúce protivládne protesty. “Táto reforma otvára dvere a určuje cestu na dosiahnutie veľkej ústavnej dohody,” uviedol Piňera pri podpise návrhu zákona, ktorý schválil minulý týždeň Kongres. Mnohí v Čile sa domnievajú, že zbavenie sa ústavy zaváňajúcej temnou, represívnou kapitolou minulosti krajiny prispeje k ukončeniu krízy. Je to kľúčová požiadavka tisícov protestujúcich, ktorí takmer denne vychádzali do ulíc.

Rozhnevaní Čiľania protestovali okrem iného proti sociálnej a ekonomickej nerovnosti či politickej elite, ktorá pochádza z malého počtu najbohatších rodín v krajine. V Čile, tradične považovanom za jeden z najstabilnejších štátov Južnej Ameriky, ide o najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Zahynuli desiatky ľudí.