Čína sa topí v problémoch. V Chicagu obvinili údajného špióna

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

CHICAGO – V americkom Chicagu v utorok zatkli a obvinili čínskeho občana za údajnú špionáž pre Čínu. Dvadsaťsedemročný Ťi Čchao-čchün čelí obvineniu v jednom bode obžaloby za to, že v USA úmyselne konal ako agent zahraničnej vlády bez toho, aby to oznámil generálnemu prokurátorovi. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na kanceláriu federálnej prokuratúry v Chicagu.

Muž údajne pracoval podľa pokynov vysokopostavených predstaviteľov čínskych tajných služieb. Údajne ho poverili, aby získaval informácie o ôsmich inžinieroch, staviteľoch z oblasti obrany a vedcoch pre ich možný nábor do tajných služieb v jeho vlasti.

Ťi sa v utorok postavil pred federálny súd v Chicagu, ktorý nariadil, aby zatiaľ zostal vo väzbe. Podľa námestníčky federálneho prokurátora Shoby Pillay mu hrozí v prípade odsúdenia až 10 rokov odňatia slobody. Muž prostredníctvom svojej právničky požiadal americké úrady, aby o jeho zatknutí upovedomili čínsky konzulát.

Ťi Čchao-čchün pricestoval do USA v roku 2013 so študentskými vízami, aby mohol študovať na Illinoiskom technickom inštitúte v Chicagu. O tri roky neskôr narukoval do Armádnych rezerv USA, a to v rámci programu, ktorý umožňuje niektorým migrantom žijúcim legálne v Spojených štátoch slúžiť v armáde, ak sú ich zručnosti nevyhnutné pre americké záujmy.

Viac o téme: agent, Amerika, armáda, Chicago, Čína, konzulát, migrant, obvinenie, obžaloba, odsúdenie, polícia, špión, špionáž, študent, tajná služba, väzba, vízia, vláda, zatknutie

Súvisiace články