Regióny

DAB otvorí svoje zákulisie, divákom ukáže tiež, ako vzniká divadelná hra

Divadlo Andreja Bagara. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

NITRA – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre 18. novembra sprístupní svoje priestory i zákulisie divákom. V rámci podujatia Noc divadiel im ponúkne aj dve výstavy, a tiež tradičný Bagarov kvíz.

 

Podľa slov riaditeľa DAB Jaroslava Dóczyho sa organizátori podujali predstaviť návštevníkom divadlo čo najkomplexnejšie. “Preto sme sa rozhodli ponúknuť im istú nadstavbu. Takže sme na Noc divadiel nepripravili klasické predstavenie, ale aktivity, vďaka ktorým si diváci môžu rozšíriť vedomosti o divadle,” povedal Dóczy. DAB ponúkne účastníkom podujatia dve svoje výstavy.

Prvú výstavu venovali 30. výročiu rozdelenie Československa

Prvá je venovaná 30. výročiu rozdelenie Československa a bola pripravená k nedávno uvedenej novej inscenácii Pomlčka. Pri hlavnom vstupe do divadla bude zasa sprístupnená stála expozícia venovaná tvorbe významného scénografa Františka Pegera. Diváci sa môžu tešiť aj na tradičný Bagarov kvíz, ktorý sa však bude podľa Dóczyho konať v rozšírenej podobe pre väčší počet účastníkov. “Obľúbený zábavný kvíz bude na tému vzťahov s našimi susedskými krajinami. Na to, čo nás spája a čo rozdeľuje nielen v divadle, sa bude pýtať overená humoristicko-moderátorská dvojica hercov Juraj Ďuriš a Marián Viskup,” pripomenuli organizátori.

DAB ponúkne aj prehliadku divadla a jeho zákulisia. “Pred šiestimi rokmi sme ponúkali inscenovanú prehliadku s názvom Nepovolaným vstup zakázaný. Teraz sme ju upravili a rozšírili tak, že divákom ukážeme viac priestorov. Okrem toho chceme prezentovať aj nový dokument, ktorý našim divákom ukáže, ako vlastne vzniká divadelné predstavenie,” doplnil Dóczy.