Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PRIPRAVTE sa! El Niño UDRIE v plnej sile: Aké EXTRÉMY počasia nás čakajú? TÁTO zima môže byť iná

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay, TASR/AP

BRATISLAVA – V poslednom období sa čoraz viac skloňuje názov El Niño. Tento fenomén je hotovým strašiakom, pretože môže spôsobiť rôzne problémy spojené s počasím na celom svete, pričom Európa by nemala byť výnimkou. Na čo všetko sa máme pripraviť?

Portál iMeteo.sk hovorí o tom, že tento fenomén je súčasťou južnej oscilácie (ENSO) a zahŕňa otepľovanie rovníkových vôd Tichého oceánu. “Dôsledky javu môžu byť rôzne: zmeny zrážkových vzorcov, anomálne zmeny teploty a extrémne poveternostné javy. Môže spôsobiť povodne alebo suchá, ovplyvniť rast plodín, vyvolať lesné požiare a narušiť morské ekosystémy,” prezradili odborníci. Hovorí sa aj o silných mrazoch a teplotných výkyvoch, ktoré by mohli Európu potrápiť.

Jav El Niño nastáva vtedy, keď priemerná teplota morskej hladiny v rovníkovom Pacifiku je najmenej o 1,5 °C vyššia v porovnaní s normálom. Ak je teplejšia voda, zohrieva sa aj vzduch, ktorý poháňa zrážky a ovplyvňuje situáciu na celom svete.

Situácia je tento rok iná

Odborníkov prekvapila tento rok atmosféra, ktorá nereagovala tak, ako očakávali. El Niño sa používa napríklad aj pri predikcii hurikánov. Keďže atmosféra nereagovala okamžite na teplejšiu vody, vplyv na hurikány bol v Atlantickom oceáne mierny.

Tento rok by sa mal podľa predpovedí meteorológov objaviť silný El Niño, dokonca ešte silnejší, ako predpovedajú modely. “Počas obzvlášť silných udalostí El Niño trvajú anomálie teploty morskej hladiny počas jari na severnej pologuli často klesnú do apríla alebo mája,” prezradili odborníci z iMeteo.sk.

Hovorí sa ale aj o tom, že tento fenomén spôsobuje svoj vlastný zánik. “Spotrebúva vlastnú teplú vodu a tak sa jej objem zníži. Nakoniec spotrebuje svoje vlastné palivo. Na konci minulých udalostí El Niño teploty morskej hladiny veľmi rýchlo klesali a boli pozorované podmienky, ktoré sa typicky zmenili na La Niña, chladnejší opak El Niño,” dodáva iMeteo.sk.

Ako ovplyvní zimu v Európe

Silu El Niña pocíti aj Európa. Tohtoročný jav sa zatiaľ stále formuje, nemožno tak s presnosťou predpovedať, aké budú jeho vplyvy na zimné počasie. Ako bližšie uvádza portál tvnoviny.sk, najväčší účinok máva v severnej Európe, kde je potom zima suchšia a studenšia. Pokiaľ El Niňo výrazne zosilní, dá sa očakávať, že do tejto oblasti prinesie mrazivé počasie. Na juhu Európy však, naopak, býva zima vplyvom tohto javu vlhšia.

Zmena nám vyrazí dych, varuje klimatológ

Ako upozorňuje klimatológ Jozef Pecho, v dôsledku globálneho otepľovania nebudú extrémy počasia v najbližších rokoch ničím výnimočným. “Prognóza GISS NASA pre oteplenie v roku 2024 je niekde medzi +1,6 a +1,7 °C (K) v porovnaní s koncom 19. storočia. Keďže sme momentálne na +1,2 °C, skok bude doslova monumentálny, až nám to dych vyrazí,” uviedol klimatológ na svojom Facebooku. Podľa jeho slov bude klimatická kríza v najbližších rokoch veľkým problémom v porovnaní s inými udalosťami, ktoré sa dejú vo svete.