Zahraničné Top

Ďalší škandál! Ubráni sa Clintonová nechutnému obvineniu?

WASHINGTON – Bojom o demokratickú nomináciu na post prezidenta Spojených štátov amerických otriasa ďalší škandál. Namočená je v ňom Hillary Clintonová, ktorá sa musela po emailovom škandále z minulého roka poriadne obracať, aby si zachránila povesť, a tentokrát to bude mať opäť náročné.

Arizonská demokratická strana sa bude zaoberať viacerými obvineniami z podvodu, ktorý sa mal udiať počas utorkových primárok v štáte Arizona. Množstvo voličov, ktorí podporujú Clintonovej rivala Bernieho Sandersa a pôvodne boli registrovaní ako demokrati, totiž tvrdia, že ich status im bol nevedomky zmenený na nezávislých. Kvôli tomu nemohli odovzdať hlasovace lístky počas samotných primárok.

Podvod Arizona

Clintonová musela čeliť aj ďalšiemu problému. Množstvo nezávislých voličov sa rozhodlo zaregistrovať za demokratov, aby v Arizone mohli svoj hlas odovzdať Sandersovi. Niektorí boli odmietnutí, iní zas mali mať k dispozícii iba provizórne hlasovacie lístky a tie nemusia byť započítané. Petíciu za vyšetrenie problému už má na stole aj Biely dom a bude sa ňou zaoberať, keďže ju podpísalo viac ako 140 tisíc Američanov.

V Arizone si víťazstvo pripísala Hillary Clintonová. Demokrati v trojici štátov súperili o hlasy 131 delegátov – Sanders si zaistil hlasy prinajmenšom 55 delegátov (za štáty Utah a Idaho), zatiaľ čo Clintonová získala najmenej 51 delegátov. Bývalá prvá dáma USA výrazne prevyšuje Sandersa v celkovom počte delegátov zo všetkých doterajších primárok a volebných zhromaždení, a to v pomere 1214 ku 899. Po zarátaní tzv. superdelegátov je tento pomer 1681:925. Na zaistenie nominácie je potrebných 2383 delegátov demokratického nominačného zjazdu.

Zdroj: thehornnews.com, SITA, Foto: SITA